Na hlavný obsah

Výbor k situácii v FPU neotvorili: Koalícia nemá záujem o riešenie problémov v kultúre, uviedla Zora Jaurová

Kritici fondu vinia jeho vedenie z neodbornosti.

Výbor k situácii v FPU neotvorili: Koalícia nemá záujem o riešenie problémov v kultúre, uviedla Zora Jaurová
Predseda rady fondu Dušan Buran, riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták a manažérka pre strategické a výskumné činnosti Miriama Benková. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá sa mal venovať problémom vo Fonde na podporu umenia (FPU), schôdzu sa však nepodarilo otvoriť.

Opozičné poslankyne Zora Jaurová a Dana Kleinert (obe PS) spolu s ďalšími kritikmi fondu, počas neformálneho rokovania obvinili vedenie fondu z netransparentnosti a neodbornosti.

Členovia Rady FPU obhajujú svoju nezávislosť a tvrdia, že sú zo strany opozície terčom politického nátlaku.

Podľa podpredsedníčky výboru Zory Jaurovej ide o ďalší dôkaz, že koalícia neprejavuje dostatočný záujem o riešenie problémov v kultúrnej politike.

Opozícia aj reprezentanti kultúry tvrdia, že vedenie fondu nedokáže odborne a transparentne riadiť jeho činnosť. Upozorňujú na nedostatky v odbornosti niektorých členov Rady a vyzývajú ich na odstúpenie. Tvoria ju väčšinou zástupcovia nominovaní ministerstvom kultúry.

„Zároveň sa títo nominanti nezúčastňovali zasadania Rady, ktorá nebola niekoľkokrát uznášaniaschopná. Zákon hovorí o tom, že členom Rady FPU môže byť človek, ktorý má minimálne päťročnú prax a minimálne pri dvoch členoch Rady sú pochybnosti, že spĺňajú podmienky,“ priblížila Jaurová.

Situácii v FPU sa v Správach venovala redaktorka Andrea Šuvadová:

„Sú tu isté postupy. Je jasné, kto menuje členov rady fondu, na základe čoho boli vymenovaní. Pochybnosť môže mať ktokoľvek a o čomkoľvek,“ uviedol štátny tajomník ministerstva kultúry Tibor Bernaťák.

Spor sa vyostril v decembri

Spory o FPU sa vyostril už v decembri, keď Rada FPU neodsúhlasila kľúčové dokumenty a projekty. Jej zasadnutie sprevádzali protesty iniciatívy Otvorená kultúra.

Neprijatie rozhodnutí podľa nich vedie k oneskoreniu pri schvaľovaní finančnej podpory pre žiadateľov, čo môže ohroziť plánované aktivity kultúre.

„Rada FPU na svojom rokovaní 18. decembra 2024 nemala zo strany riaditeľa FPU, ani zo strany prítomnej hlučnej a nedisciplinovanej ‚verejnosti‘ vytvorené podmienky na riadne zasadnutie Rady FPU,“ uviedla Rada FPU vo svojom stanovisku.

Zmena štatútu FPU

Opozícia kritizuje aj zmeny v štatúte fondu, ktoré podľa nej ohrozujú jeho nezávislosť. Kritiku podporili aj zástupcovia samospráv a iniciatíva Otvorená kultúra aj zakladateľ fondu Marek Maďarič.

„Ak sa schváli ten štatút, ktorý som mal možnosť vidieť, tak zrazu niektorí tí ľudia v umení sa ocitnú vo vzduchoprázdne,“ uviedol člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Malatinec (Hlas-SD).

Členovia Rady FPU sa ohradili proti obvineniam z netransparentnosti a odmietli akýkoľvek politický nátlak.

„Budeme chrániť svoju odbornosť, nezávislosť a slobodu v rozhodovaní a slobodu v činnosti Rady FPU, ako aj celého fondu. Ubezpečujeme Vás aj slovenskú verejnosť, že nepodľahneme politickému nátlaku a verejnému osočovaniu!“ dodali členovia Rady FPU v stanovisku.

Vývoj situácie v FPU sa tak presúva na februárové rokovanie výboru. Otázky týkajúce sa jeho nezávislosti, transparentnosti a fungovania zostávajú bez odpovedí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko