Ženy nad 65 rokov užívajú výrazne viac liekov na spanie ako muži v tomto veku. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Seniorky si dávajú častejšie predpisovať aj lieky proti bolesti. Lekári upozorňujú na ich vedľajšie účinky.
Ženy nad 65 rokov užívajú viac liekov proti bolesti a na spanie ako muži. Psycholeptík na upokojenie a spánok im v roku 2022 lekári predpísali takmer dva milióny.
„Ženy sa viac zaoberajú svojimi pocitmi, svojím zdravotným stavom, tým, ako sa cítia. Aj častejšie siahajú po liekoch z toho dôvodu, že sa aj viac informujú,“ vysvetlila psychologička z Katedry psychológie Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Beata Žitniaková Gurgová.
Nespavosť u niektorých seniorov spôsobujú aj diagnózy, ako napríklad demencia alebo Alzheimerova choroba. Ak dlhodobo nespia, prejaví sa to na ich nálade.
„Potom to dospáva cez deň a má prehodený denný režim. Z tohto sú ľudia aj podráždení, niekedy nám nechcú jesť, odmietajú aj tekutiny. Tým pádom aj celkový zdravotný stav sa mení,“ priblížila hlavná sestra zariadenia pre seniorov Komuce Jana Petráňová.
Užívaniu liekov na spanie u žien nad 65 rokov sa v Správach venovala redaktorka Martina Jančiarová:
Lekári upozorňujú, že lieky na spanie aj proti bolesti môžu najmä u seniorov viesť k závislostiam aj k iným problémom.
„Môžu spôsobiť bolesti žalúdka, hnačky, dokonca krvácanie z tráviaceho systému. Pokiaľ hovoríme o liekoch proti bolesti. Ale lieky na spanie sú veľmi nepríjemné aj preto, že často človek zaspí veľmi hlboko a v noci, ak sa zobudí, tak môže byť zmätený a môže spadnúť. Je to nebezpečné predovšetkým u starších ľudí,“ uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.
Alternatívne riešenia
Ministerstvo zdravotníctva problém s vysokým užívaním týchto liekov vníma a lekárom odporúča, aby pacienta dôkladne diagnostikovali, vzdelávali o účinkoch liekov proti bolesti a na spanie alebo im odporučili iné, alternatívne, riešenie týchto problémov.
„Nemať prehriatu miestnosť. Mať aj v priebehu dňa dostatok pohybu a vedieť si vyčistiť hlavu od nadmerných myšlienok. A zaspávať aj včas, pred polnocou ideálne,“ poradila psychologička Žitniaková Gurgová.
Psychológovia odhadujú, že problémy so spánkom má takmer tretina Slovákov. Sú medzi nimi aj mladí ľudia. Mnohí namiesto liekov siahajú po prírodnej medicíne, iní problém riešia v špeciálnych spánkových centrách.