Od 1. januára zanikol nárok na rodičovský dôchodok. Nahrádza ho príspevok dieťaťa, ktoré bude môcť zo svojich daní poukázať dve percentá každému z rodičov poberajúcim dôchodok. Predpokladaná výška tohto príspevku bude približne štvrtina z pôvodnej výšky rodičovského dôchodku.
Vyplácanie sa zrealizuje až v roku 2026 v prípade, ak o to dieťa požiada. Nepôjde to automaticky ako pri rodičovskom dôchodku. Novoročné zmeny určite postrehli aj poberatelia dôchodkových dávok, ktoré sa valorizovali o 2,1 percenta.
“Valorizované dôchodky budú obecne vyplácané všetkým dôchodcom od 1. januára 2025. Mínus dôchodcovia, ktorí poberajú výsluhové a minimálne dôchodky. U výsluhových dôchodcov budú upravené špeciálnym mechanizmom od 1. júla 2025. U minimálnych dôchodkov sa upravujú od 1. januára na základe úpravy životného minima, čím sa de facto analyzujú,“ uviedol poradca z Dôchodkovej poradne Igor Horváth.
Diskutovanou témou sú aj 13. dôchodky. “Podľa vyjadrenia predsedu Najvyššieho kontrolného úradu bude potrebovať Sociálna poisťovňa na 13. dôchodky v roku 2025 920 miliónov eur, pričom bude potrebovať celkovú dotáciu zo štátneho rozpočtu na úrovni 2,75 miliardy eur,“ pokračoval Horváth.
Zmeny sa dotknú aj predčasných dôchodkov. “Od 15. mája 2025 sa nám mení 40 odpracovaných rokov na tzv. odpracované obdobie, čiže táto doba sa nám predlžuje zhruba o dva mesiace pre ročníky narodenia 1966. Aktuálne treba odpracované obdobie 41 rokov,“ informoval poradca.
Mnohí sa nekvalifikujú na predčasný dôchodok
Taktiež sa zvyšuje krátenie za každých 30 neodpracovaných dní do dosiahnutia dôchodkového veku z 0,3 percenta na 0,5 percenta. Pre mnohých žiadateľov sa tak predčasný dôchodok stane nedosiahnuteľný, keďže sa naň nekvalifikujú.
Ďalším konsolidačným opatrením je daňový bonus na dieťa. “Nárok v plnej výške bude napríklad vznikať už pri polovici minimálnej mzdy. Taktiež napríklad od mzdy vo výške 2 477 eur v hrubom postupne nastáva klesanie daňového bonusu. To znamená že výška daňového bonusu sa postupne bude znižovať. Od sumy 3 632 eur v hrubom nárok na daňový bonus postupne zaniká,“ vysvetlil hovorca ministerstva financií Pavol Kirinovič.
“V tomto prípade je ešte veľmi dôležité spomenúť, že zostáva možnosť uplatniť si spoločný základ dane oboch rodičov,“ dodal Kirinovič.
Aj keď konsolidačné opatrenia platia v praxi len necelý mesiac, prejavy ich dôsledkov v spoločnosti očakávajú aj psychológovia. Jedným dychom dodávajú, že človek sa vždy vynájde a prispôsobí.
“Myslím si, že prvé pocity môžu byť, že čo s nami spravili a že som bezmocný, všetko sa zdražuje, život sa sťažuje. Pochopiteľne, že život bude horší. Ale bezmocnosť nebude to slovo, ktoré by som tam dal. Je to nejaké sklamanie, rozčarovanosť. Strata dôvery, že komu vlastne môžem veriť, kto to so mnou bude myslieť dobre,“ zhodnotil psychológ a psychoterapeut Ľudo Dobšovič.