Francúzsko je pripravené nasadiť svoje stíhačky nesúce jadrové zbrane do Nemecka na ochranu Európy v prípade, že sa Spojené štáty rozhodnú z kontinentu stiahnuť svoje sily. Informoval o tom v utorok (25. 2.) britský denník The Telegraf s odvolaním sa na nemenované zdroje.
Spojené štáty dlhodobo garantujú bezpečnosť Európy arzenálom približne 100 jadrových zbraní. Z nich je mnoho umiestnených na americkej vojenskej základni v Nemecku. Súčasná americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa však tlačí na Európu, aby posilnila svoju vlastnú obranu.
Zároveň hrozí, že by mohla americkú vojenskú prítomnosť na kontinente prehodnotiť. A to aj vzhľadom na svoje priority v ázijsko-tichomorskom regióne a na hraniciach s Mexikom. Informovala o tom minulý týždeň stanica NBC News.
Podľa nej americký minister obrany Pete Hegseth povedal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému na stretnutí za zatvorenými dverami, že USA môžu z Európy stiahnuť značný počet svojich vojakov. Túto informáciu pre NBC potvrdilo päť amerických predstaviteľov a jeden činiteľ, ktorý sa osobne zúčastnil na schôdzke oboch strán.
Pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz, v piatok (21. 2.) varoval, že Európa sa musí pripraviť aj na možnosť, že Trump už nebude bezpodmienečne dodržiavať záväzok NATO v oblasti kolektívnej obrany.
Je preto podľa Merza dôležité, aby sa Európa snažila zabezpečiť, že bude schopná brániť kontinent sama. Líder nemeckých konzervatívcov prisľúbil, že bude rokovať s Francúzskom i Britániou, aby rozšírili svoju jadrovú ochranu aj na Nemecko.
Rozhovory sa ešte nezačali
Rozhovory o európskom odstrašujúcom prostriedku pre Nemecko sa zatiaľ nezačali, poznamenali pre britské noviny nemecké diplomatické zdroj. Merz je podľa nich momentálne zapojený do rokovaní o zostavení koaličnej vlády.
„Chápem to tak, že na strane CDU sa uvažuje spôsobom, že potrebujeme jadrový dáždnik. Chceme sa k tomu vyjadriť, mali by sme byť pripravení o tom hovoriť a sme ochotní za to zaplatiť,“ povedal jeden z citovaných diplomatov.
Súčasne ale upozornil, že Berlín takúto žiadosť pravdepodobne oficiálne nepredloží, pokiaľ Američania nestiahnu svoje jadrové zbrane z Nemecka.
Silný odkaz Rusku
Nemenovaný francúzsky predstaviteľ i nemeckí diplomati pre The Telegraf uviedli, že umiestnenie francúzskych stíhačiek s jadrovými zbraňami v Nemecku by vyslalo silný odkaz Rusku. Zároveň by mohlo vyvinúť tlak na britského premiéra Keira Starmera, aby podnikol rovnaký krok ako Paríž. Dokázal by tak, že to s prispievaním k európskej bezpečnosti myslí vážne.
Francúzsky arzenál podľa predpokladov obsahuje približne 300 jadrových zbraní. Britský jadrový program Trident pozostáva zo štyroch ponoriek triedy Vanguard, z ktorých každá môže niesť až 16 bojových hlavíc.
Francúzske prostriedky jadrového odstrašenia sú v súčasnosti nezávislé od Severoatlantickej aliancie, zatiaľ čo tie britské tvoria kľúčovú súčasť obrannej stratégie NATO, poznamenal The Telegraph.
Starmer sa v otázke riešenia vojny na Ukrajine postavil skôr na stranu európskych lídrov než na stranu Trumpa a chce s Európskou úniou uzavrieť bezpečnostný a obranný pakt.