Na hlavný obsah

Rýchlejšie stavebné konanie, menej papierov aj čiernych stavieb: Čo má priniesť nový stavebný zákon?

Návrhy opozície neprešli.

Rýchlejšie stavebné konanie, menej papierov aj čiernych stavieb: Čo má priniesť nový stavebný zákon?
Na snímke minister dopravy SR Jozef Ráž (nom. Smer-SD). Foto: TASR/Pavol Zachar

Rýchlejšie stavebné konania, menej byrokracie aj čiernych stavieb. Také sú očakávania od nového stavebného zákona z dielne ministerstva dopravy. Aj tento schválili poslanci parlamentu na stredajšej (5. 2.) mimoriadnej schôdzi. Zmeny, ktoré chcela presadiť opozícia, aby mala verejnosť pri stavebných konaniach väčšie slovo, neprešli.

„Všetko bude jednoduchšie, rýchlejšie a menej papierovačiek,“ sľuboval v súvislosti so stavebným zákonom ešte v novembri minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smer-SD) po tom, ako ho schválila vláda a ako ju poslala do parlamentu, kde ju už poslanci schválili.

Čo prinesie novoschválený stavebný zákon zisťovali v reportáži v Správach redaktorka Karolína Janičíková a redaktor Radoslav Šebo:

Platiť začne od 1. apríla. Slovenské mestá hovoria, že je to dobrá správa, pretože od nového stavebného zákona očakávajú, že prinesie rýchlosť v stavebných konaniach.

„To je niečo, čo veľmi potrebujeme. To znamená, že sa napríklad územné konanie spojí so stavebným konaním do jedného konania,. Je to veľmi dôležité,“ skonštatoval prezident Únie miest Slovenska a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Všetky vyjadrenia k stavbe by mali byť najneskôr do 30 dní. Primátori miest hovoria, že procesy výstavby to nielenže zrýchli, ale mnohé, ktoré dlho stáli, aj rozbehne.

Čo ak by novela neprešla?

Ak by poslanci parlamentu zákon neschválili, od 1. apríla by začal platiť stavebný zákon z roku 2022. Pôsobnosť stavebných úradov by prešla pod štát, čo by podľa primátorov na rýchlosti procesov nepridalo. Pri súčasnom zákone je to inak.

„Ten predpokladá zachovanie stavebných úradov na mestách a obciach, tak ako bolo doteraz,“ priblížil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik.

Aj ľudia či stavebníci by mali problém, ak by parlament novelu neodobril a do platnosti by vstúpil starý zákon. Žiadosť o stavebné povolenie by nemali kam ani ako podať.

„Tento zákon hovorí o tom, že všetky konania, všetky stavebné konania a stavebné povolenia prebiehajú v elektronickej forme na úrade pre územné povoľovanie a výstavbu. Ale, bohužiaľ, elektronický systém nefunguje,“ pokračoval líder pracovnej skupiny pre stavebnú legislatívu Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Počubay.

Opozičné návrhy neprešli

Opozícia volala po väčšej miere transparentnosti, aby boli ľudia lepšie informovaní, čo, kedy a kde sa ide stavať a aby sa to nedozvedeli, až keď na stavenisko príde ťažká technika.

„Poslanecký klub SaS dáva návrh, KDH predkladá návrh, Progresívne Slovensko predkladá návrh, vystúpime viacerí v rozprave,“ povedal poslanec za SaS Ondrej Dostál.

„Experti z ministerstva dopravy hovoria, že by miera zásahov a miera ingerencie verejnosti by veľmi spomalila stavebné konanie a je to pre nich nateraz neprijateľné,“ dodal Roman Michelko z SNS.

Pozmeňovacie návrhy opozičných poslancov v pléne napokon neprešli. Zmeny v stavebnom zákone podporilo 80 poslancov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika