Na hlavný obsah

Ďalšia nespravodlivosť transakčnej dane? Štátne zdravotnícke zariadenia ju platiť nemusia, súkromným hrozí zatváranie

Chcú sa na ňu sťažovať v Bruseli.

Ďalšia nespravodlivosť transakčnej dane? Štátne zdravotnícke zariadenia ju platiť nemusia, súkromným hrozí zatváranie
Súkromný zdravotnícky sektor hovorí o nespravodlivosti transakčnej dane. Foto: STVR

Súkromný zdravotnícky sektor sa chce sťažovať na transakčnú daň v Bruseli. Podľa zástupcov nemocníc a ambulancií nie je táto povinná platba spravodlivá ku všetkým zdravotníckym zariadeniam. Štátne nemocnice sú oslobodené. Ministerstvo financií tvrdí, že súkromných zdravotníkov od transakčnej dane oslobodiť nevie.

Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Igor Pramuk hovorí, že transakčná daň je pre nich nespravodlivá. Tvrdí, že zaťažuje len súkromné zdravotnícke zariadenia ako ambulancie či súkromné nemocnice. Štát tým podľa nich porušuje pravidlá Európskej únie.

„Všetky tieto subjekty sú diskriminované tým, že jeden typ poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je oslobodený od transakčnej dane a tí ďalší ju musia zaplatiť, ale nemajú z čoho,“ vysvetlil Pramuk.

„Ministerstvo financií pripomína, že väčšina súkromných zdravotníckych zariadení figurujú ako obchodné spoločnosti zriadené za účelom dosahovania zisku z podnikania. Podľa zákona o dani z finančných transakcií sa preto na ne hľadí ako na akýchkoľvek iných podnikateľov,“ vyjadril sa rezort financií.

Vplyvu transakčnej dane na súkromný zdravotnícky sektor sa v reportáži v Správach pozrel redaktor Boris Novotňák:

Súkromné ambulancie a nemocnice bojujú aj s nárastom ostatných nákladov ako sú energie, odvody či vyššia DPH. Štát na to ambulanciám prisľúbil viac peňazí. Podľa nich to však nie je dosť.

„Keď si toto všetko napočítame, tak my nielenže nedostaneme navýšenie, my dostaneme medziročné navýšenie mínus päť percent,“ skonštatovala výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

„Všetky komodity budú navyšené o transakčnú daň, ktoré musíme platiť. Sme platení z verejného zdravotného poistenia, to znamená, že jednou rukou nám štát dáva a druhou tie isté peniaze berie,“ podotkol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth.

Zatváranie ambulancií alebo platenie plnej ceny

Zvýšené náklady môžu podľa odborníka spôsobiť aj to, že dôjde k uzatváraniu ambulancií alebo sa z viacerých stanú nezmluvní lekári, čo bude pre pacientov znamenať, že si za ošetrenie zaplatia plnú cenu.

„Mnohé kľúčové ako je pneumológia, neurológia, vnútorné lekárstvo, sú dlhodobo podfinancované. A práve tieto môžu byť ohrozené týmito rastúcimi nákladmi,“ upozornil zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Od platenia transakčnej dane sú okrem štátnych organizácii oslobodené aj občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie. Ministerstvo financií však súkromné nemocnice a ambulancie vníma ako podnikateľov a špeciálne výnimky im dať nechce.

„Podľa zákona o dani z finančných transakcií je pre určenie daňovníka rozhodujúca jeho právna forma a nie to, kto je zakladateľom, zriaďovateľom, vlastníkom, alebo či je subjekt štátny alebo súkromný,“ napísalo ministerstvo Ladislava Kamenického (Smer-SD) v stanovisku.

Sťažnosti ambulantného sektoru môžu ešte vyriešiť rokovania s ministerstvom zdravotníctva o takzvanej programovej vyhláške. V nej sa presne určí aj to, koľko financií dostanú ambulancie na rok 2025. Rezort však s jej vydaním mešká.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika