Na hlavný obsah

Donedávna to bol bezproblémový obchod: Desiatky ľudí zaplatili za tovar, ktorý im doteraz neprišiel. Čo môžu robiť?

Majiteľ stopol sociálne siete a zavrel kamennú predajňu.

Donedávna to bol bezproblémový obchod: Desiatky ľudí zaplatili za tovar, ktorý im doteraz neprišiel. Čo môžu robiť?
Kočík Veronike neprišiel a nespokojných zákazníkov začalo pribúdať. Foto: STVR

Pred niekoľkými mesiacmi si objednali a zaplatili tovar, no doteraz ho nemajú. A to z donedávna bezproblémového obchodu s detskými potrebami. Sťažujú sa naň desiatky nespokojných zákazníkov.

Veronika si kočík objednávala vlani, koncom septembra, a to priamo v kamennej predajni v Bratislave. „Spísali sme dohodu s tým, aby sme uhradili hneď faktúru. Kočík by bol objednávaný priamo od výrobcu a čakacia doba, tým že sú tam dobré zľavy, je nejaké 2-3 mesiace,“ vysvetlila Veronika.

Kočík Veronike neprišiel a nespokojných zákazníkov začalo pribúdať. V skupine vytvorenej na sociálnej sieti sa ich zišli desiatky. Majiteľ vymazal ponuku z webovej stránky, stopol sociálne siete a zavrel aj kamennú predajňu.

Problémom zákazníkov obchodu s detskými potrebami sa v Správach venovala redakcia a Marína Opálková:

„Na odstúpenie od zmluvy nereagoval, čo má byť zo zákona 14 dní, takže on toto nedodržiava. Tam už som vlastne zistila aj v tých recenziách na internete,“ opisuje Veronika, čo nasledovalo.

Súdna cesta

„Spotrebiteľ si môže svoj peňažný nárok z titulu odstúpenia od Zmluvy (uzavretej na diaľku), uplatniť na súde podaním žaloby. V prípade, že by na strane žalobcov vystupovalo viac osôb, títo môžu podať hromadnú žalobu. V prípade, ak súd rozhodne v prospech spotrebiteľa, po nadobudnutí právoplatnosti a vykonateľnosti súdneho rozhodnutia, môže podať návrh na vykonanie exekúcie,“ vysvetlila právnička Michaela Krascsenicsová.

Priestor na vyjadrenie sme dali aj majiteľovi obchodu. Čo presne sa s obchodom stalo, nepovedal. „Vzniknutá situácia ma nesmierne mrzí z ľudského hľadiska. Všetky finančné prostriedky z objednávok boli využité pre chod a záchranu firmy a postupné vybavovanie objednávok,“ reagovala firma v písomnom stanovisku.

Keďže sa firme v minulosti darilo, zákazníci sa spoliehali na dobré recenzie. Pred štyrmi rokmi jej tržby začali klesať. Momentálne má aj vyše 10-tisíc eurový dlh na daniach. Za uplynulý polrok pribúdali sťažnosti zákazníkov.

Slovenská obchodná inšpekcia doteraz eviduje 11 podnetov súvisiacich s týmto obchodom.

Slovenská obchodná inšpekcia preveruje podnety spotrebiteľov a požiadala ich o doplnenie všetkých relevantných dokladov nevyhnutných pre výkon dohľadu, v jednom prípade pristúpila k výkonu dohľadu dohliadanej osoby – prevádzkovateľa predmetnej internetovej stránky. Inšpekcia o tom informovala v písomnom stanovisku.

Možnosti podvedených zákazníkov

Podľa právničky môžu podvedení zákazníci využiť aj ďalšiu možnosť, ako sa domôcť svojich peňazí. Je ňou alternatívne riešenie sporu v mimosúdnom konaní.

„V tom im môžeme pomôcť aj my ako spotrebiteľské združenie. Spotrebitelia sú v práve, sú naozaj poškodení a ak by teda o tom rozhodovala nejaká kompetentná inštitúcia, tak by im dala za pravdu,“ reagovala Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.

Nateraz však, tak pani Veronika, ako aj ďalší neuspokojení zákazníci, zostávajú v neistote, či obchodník splní svoj prísľub: „Snažím sa pracovať na tom, aby sa situácia vyriešila a každému boli skôr či neskôr vrátené peniaze, či už v plnej sume alebo formou splátok postupne, alebo tovar.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika