Na hlavný obsah

Ceny potravín rastú a výnimkou nie je ani obľúbená káva či kakao. Siahnuť môžeme po týchto alternatívach

Prognózy pozitívnu zmenu nenaznačujú.

Ceny potravín rastú a výnimkou nie je ani obľúbená káva či kakao. Siahnuť môžeme po týchto alternatívach
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Vysoké ceny potravín pociťujeme mnohí a podľa ekonomických prognóz bude tento rok výzvou. Niektoré komodity už zdraželi aj dvojnásobne a zásadná zmena podľa všetkého nie je na obzore. Zdražovaniu sa nevyhli ani káva a kakao. Austrálsky portál 9Kitchen a magazín Food Chain radia, ako ich nahradiť.

Austrálsky portál Kitchen Nine radí prejsť na cigorkovú kávu, matcha čaj alebo niektoré ďalšie druhy zelených čajov, ktoré obsahujú kofeín pre tých, ktorí ráno potrebujú „tekutý budík“.

Na rastúce ceny potravín a lacnejšie alternatívy kávy a kakaa sa v relácii Dobré ráno, Slovensko! pozrela redaktorka Soňa Hagarová:

Pokiaľ ide o kakao, magazín Food Chain navrhuje okrem karobu napríklad pražený ovos, jačmeň, bôb, slnečnicové semiačka. Okrem prijateľnejšej ceny v ich prospech hovorí aj nižšia ekologická stopa, keďže ich netreba do Európy dovážať, či menšia náročnosť na zavlažovanie.

Takže možno najbližšieho Mikuláša už budeme kupovať „čokoládu bez kakaa“ alebo čokoládu vypestovanú v laboratóriu. S touto formou pestovania experimentujú švajčiarski vedci v Zurichu.

Ceny komodít na vzostupe

Ceny kávy a kakaa za posledný rok stúpli dvojnásobne, napísal britský denník The Guardian. Na vine sú najmä pretrvávajúce poveternostné extrémy, čo ovplyvňuje výnosy plodín. Citoval pritom medzinárodnú spoločnosť Inverto, ktorá sa zameriava na strategické obstarávanie v Európe. Varuje, že klimatická zmena môže viesť k nedostatku potravín.

Odborníci zrátali, že kakao za uplynulý rok zdraželo o 163 percent a káva o viac než 100 percent pre mimoriadne zrážky a zároveň nadpriemerné horúčavy.

Na svetových burzách pritom nejde o jediné komodity, ktorých ceny sa vyšvihli hore. Slnečnicový olej zdražel o takmer 60 percent pre slabé výnosy v Bulharsku a na Ukrajine. Pomarančový džús sa na svetových trhoch predáva o tretinu drahšie, rovnako maslo, hovädzina o štvrtinu.

Britskí ekonómovia tiež upozornili na to, že extrémne horúčavy vo východnej Ázii výrazne zdražili ryžu a zeleninu napríklad v Číne.

Spravodajský portál Business & Financial Times píše, že ceny zvyšuje aj neprimerané rozširovanie ťažby zlata, čo znižuje dostupnosť poľnohospodárskej pôdy tam, kde by sa farmárom darilo, a paradoxne, aj prísne regulácie – napríklad nariadenie Európskej únie o odlesňovaní, ktoré začalo platiť tento rok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika