Prepúšťanie v amerických federálnych úradoch naberá na obrátkach. Výpoveď dostávajú denne ľudia, ktorí sú v skúšobnej lehote. Prezident USA Donald Trump chce takto okresať štátne výdavky. Zredukovaním civilných zamestnancov poveril miliardára Elona Muska.
Ten najnovšie vyhodil aj ľudí z Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť a teraz sa ich snaží prijať späť.
Elon Musk tvrdí, že vie, čo robí. Vyhadzuje ľudí, aby sfunkčnil chod štátu. Teraz však podľa CNN takmer znefunkčnil Úrad pre jadrovú bezpečnosť, keď údajne nevedel, čo jeho zamestnanci robia.
Tí dohliadajú na jadrové zbrane či monitorujú hrozbu zrážky asteroidov. Zrážku s Muskom však pocítila časť zamestnancov. Jeden deň ich prepustili, druhý volajú späť.
Čistkám, ktoré v úradoch v USA realizuje Elon Musk, sa v Správach venovala redaktorka Anna Síposová:
Ohrozený však nie je podľa odborov len americký jadrový arzenál. „Spoliehate sa na to, že máte čistú vodu? Chcete, aby vaše jedlo bolo skontrolované, nech viete, čo jete? Viete, čo prichádza cez hranice? Všetky tieto veci robia federálni zamestnanci a teraz sú ohrozené,“ podotkla prezidentka odborov federálnych zamestnancov Doreen Greenwaldová.
Voľná ruka
Napriek tomu Donald Trump naďalej necháva šéfovi úradu pre efektivitu štátnej správy Elonovi Muskovi voľnú ruku.
„Miliardami a miliardami dolárov sa plytvá, podvádza sa s nimi, zneužívajú sa. Je dôležité zmeniť to. A je to aj jeden z dôvodov, prečo som bol zvolený,“ vyhlásil Trump. Zvolený však nebol Elon Musk, ktorý má prepúšťanie pod palcom a tiež žiada od úradov informácie, na ktoré nemá právo.
„Osemnásť generálnych prokurátorov podalo žalobu na tieto praktiky. Snažia sa zabrániť súkromnej osobe v prístupe k súkromným informáciám miliónov Američanov, k ich číslam sociálneho zabezpečenia, daňovým informáciám, adresám,“ priblížila generálna prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová. Trumpova administratíva chce znížiť rozpočty inštitúcií o tretinu.