Na hlavný obsah

Európa musí naskočiť na vlak umelej inteligencie, uviedol prezident Pellegrini na stretnutí európskych lídrov v Paríži

Musí konkurovať USA či Číne.

Európa musí naskočiť na vlak umelej inteligencie, uviedol prezident Pellegrini na stretnutí európskych lídrov v Paríži
Prezident SR Peter Pellegrini počas samitu o umelej inteligencii v Paríži. Foto: TASR/AP

Európa musí podľa slov prezidenta Petra Pellegriniho urobiť maximum, ak chce byť v oblasti umelej inteligencie (UI) významných hráčom a zároveň konkurovať Spojeným štátom americkým či Číne. Prezident to uviedol po pondelkovom (10. 2.) spoločnom rokovaní najvyšších predstaviteľov zúčastnených štátov Európskej únie v Elyzejskom paláci.

„Máme za sebou rokovanie európskych lídrov v Paríži, počas ktorého sme sa s prezidentom Emmanuelom Macronom rozprávali o tom, kde Európa stráca dych a definovali sme tiež oblasti na jej zlepšenie,“ povedal Pellegrini.

„Zhodli sme sa na tom, že je potrebné viac podporovať inovácie, vedu a výskum. Tiež by sme sa mali zamerať na vybudovanie veľkých výpočtových dátových centier v Európe. Práve v dátových centrách by sme mohli spracovávať obrovské dáta, na základe ktorých sa môže umelá inteligencia ďalej vyvíjať,” uviedol po stretnutí Pellegrini.

UI v prospech obyvateľov

Hlavy štátov a premiéri EÚ diskutovali o aktuálnej téme umelej inteligencie s ohľadom na konkurencieschopnosť Európy. Pellegrini vo svojom vystúpení hovoril aj o tom, že okrem investícií do výskumu a inovácií je veľmi dôležitá implementovať umelú inteligenciu v oblastiach, v rámci ktorých je to možné. Vždy však s ohľadom na prospech obyvateľov.

„Je podstatné, aby sme v oblastiach ako je zdravotníctvo, doprava či vzdelávanie zmenili pohľad na vec a umožnili, aby aj Európa bola trhom pre používanie umelej inteligencie, aby nebola používaná len súkromným sektorom, ale aby vlády vytvárali priestor na jej používanie všade tam, kde je to na prospech obyvateľov,” povedal prezident SR.

Pozvanie prezidenta Emmanuela Macrona na pondelkové rokovanie prijala okrem lídrov európskych krajín aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdôraznili potrebu definovania vhodných spôsobov spoločnej regulácie umelej inteligencie v rámci európskeho trhu pre zachovanie ochrany pred zneužitím či dezinformáciami.

„Európa ako taká musí naskočiť na vlak umelej inteligencie, ktorý sa začína rútiť obrovskou rýchlosťou. Musí si chrániť svoje záujmy, avšak na druhej strane musí byť súčasťou tohto globálneho fenoménu, ktorý bude mať vplyv aj geopolitické vplyvy. Pretože ten, kto ju bude vedieť používať, bude mať konkurenčnú výhodu,” uzavrel prezident SR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko