Francúzsko v stredu (19. 2.) usporiada druhé rokovanie o Ukrajine a bezpečnosti v Európe. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom v utorok (18. 2.) informovala agentúra Reuters.
Pondelkovú (17. 2.) schôdzku obmedzil francúzsky prezident Emmanuel Macron iba na niekoľko európskych predstaviteľov, teraz Paríž podľa Reuters pozve aj ďalších spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Okrem iného aj Českú republiku, pobaltské štáty, škandinávske krajiny alebo Kanadu.
Elyzejský palác na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval.
Macron zvolal prvú schôdzku v reakcii na zámer Spojených štátov rokovať s Ruskom o prímerí na Ukrajine bez Európanov. Jedným z hlavných cieľov rokovaní, o ktorom médiá informovali ako o krízovom samite, bolo preto stanoviť spoločný postoj európskych krajín k Ukrajine.
Schôdzky sa zúčastnili šéfovia vlád Francúzska, Nemecka, Británie, Dánska, Poľska, Talianska a Španielska a tiež najvyšší predstavitelia Európskej únie a NATO. Takýto formát rokovaní však vyvolal kritiku niektorých európskych krajín.
Bezpečnostné záruky pre Ukrajinu
Stredajšie rokovanie bude podľa Reuters v hybridnej podobe, keď sa predstavitelia niektorých krajín pripoja cez video.
Cieľom stretnutí organizovaných Francúzskom je vyhodnotiť, ako by mohli vyzerať možné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. Niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko alebo Švédsko, počítajú aj s účasťou na prípadnej mierovej vojenskej misii.
Tú nevylúčilo ani Nemecko, hoci kancelár Olaf Scholz na túto tému nechcel s novinármi hovoriť, keďže to v tejto chvíli považuje za nevhodné. Ďalšou témou je zvýšenie výdavkov na obranu, čo od členov NATO a od Európy požaduje americký prezident Donald Trump.
Medzitým sa v utorok v Saudskej Arábii zišli zástupcovia USA a Ruska k rozhovorom, ktoré Washington považuje za úvod procesu k ukončeniu vojny na Ukrajine. Tá sa tretím rokom bráni ruskej invázii, ktorá je najväčším ozbrojeným konfliktom v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Americký minister zahraničia Marco Rubio po rokovaní v Rijáde povedal, že všetci, ktorí sa zúčastňujú konfliktu na Ukrajine, musia súhlasiť s riešením, ktoré konflikt ukončí. Vymenoval pritom Ukrajinu, Rusko aj Európu. Cieľom je spravodlivý, trvalý a udržateľný koniec vojny, dodal Rubio.