Na hlavný obsah

Kamióny na Liptove zasýpajú zeminou miesto, ktoré je domovom chránených zvierat. Majiteľovi pozemku to nariadili úrady

Ochranári sa pokúšali zastaviť nákladiaky privolaním polície.

Kamióny na Liptove zasýpajú zeminou miesto, ktoré je domovom chránených zvierat. Majiteľovi pozemku to nariadili úrady
Desiatky nákladných áut denne zavážajú zeminou breh jazierka, len pár metrov od rieky Váh. Foto: STVR

Ochranári z Tatranského národného parku (TANAP) sa snažia zachrániť štrkovisko pri rieke Váh, kde žijú mnohé chránené živočíchy, vrátane bobra. Majiteľ pozemku ho začal zasýpať zeminou z výstavby diaľnice. Nariadil mu to, paradoxne, okresný úrad.

Desiatky nákladných áut denne zavážajú zeminou breh jazierka len pár metrov od rieky Váh, ktorá má v okrese Ružomberok štatút chráneného územia európskeho významu.

„Nesúhlasíme s tým a Správa TANAP-u sa aj v roku 2024 vyjadrovala proti a dávala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, že pravdepodobne dochádza k možnému zániku biotopu aj usmrcovaniu chránených živočíchov týmito aktivitami,“ upozornila zoologička TANAP-u Erika Feriancová.

Ohrozenému biotopu na Liptove sa v relácii Správy z regiónov venoval redaktor STVR Milan Velecký:

Jazierko vzniklo po ťažbe štrku približne pred desiatimi rokmi. Odvtedy sa stalo domovom pre mnohé chránené živočíchy, vrátane bobra vodného.

Takéto biotopy – mokrade, sú na Slovensku veľmi cenné. A keďže vidíme, aká je situácia s vlahou, rieky nám vysychajú, každá vodná plocha je veľmi vzácna,“ podotkla Feriancová.

Ochranári sa pokúšali zastaviť nákladné autá privolaním polície. Spolu s ňou prišli zástupcovia majiteľa pozemku aj Okresného úradu v Ružomberku. Tí s rozhovorom nesúhlasili a poskytli len písomné vyjadrenia.

Podľa stanoviska urbáru Lisková, štrk nelegálne vyťažila firma, ktorá medzitým zanikla. A oni, ako vlastník, majú povinnosť vrátiť územie do pôvodného stavu. V tom ich, podľa vyjadrenia ministerstva vnútra, podporil aj Okresný úrad v Ružomberku.

„Odkrytie hladiny podzemných vôd bolo bez povolenia Štátnej vodnej správy, a teda vznikol nezákonný stav. Orgán štátnej vodnej správy vlastníkovi pozemku udelil pokutu a nariadil opatrenia na nápravu – požiadať o povolenie na zasypávanie odkrytých podzemných vôd, ktorú žiadateľ splnil,“ uviedol v písomnom stanovisku tlačový odbor ministerstva vnútra.

Do sporu vstupuje tretí orgán, a to Slovenská inšpekcia životného prostredia, na ktorú sa obrátili ochranári z TANAP-u. Tá vykoná štátny dozor podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Keďže by mohlo dôjsť k jeho sťaženiu či mareniu, k prípadu sa zatiaľ nemôžu vyjadriť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny