Na hlavný obsah

Koaličné spory by mohli vyriešiť „zdieľané“ ministerstvá: Niektoré rezorty by mohli mať viacero šéfov

Najviac sa hovorí o rezortoch športu, investícií a životného prostredia.

Koaličné spory by mohli vyriešiť „zdieľané“ ministerstvá: Niektoré rezorty by mohli mať viacero šéfov
Nezaradení poslanci z Národnej koalície. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Dohoda na rekonštrukcii vlády sa podľa koaličných poslancov a ministrov priblížila. Diskutuje sa o prerozdeľovaní postov na ministerstvách. Najviac v novom rezortu športu a cestovného ruchu a tiež v rezorte investícií a informatizácie. Niektoré ministerstvá by mohli byť zdieľané.

Ak chce koalícia naďalej vládnuť, potrebuje sa dohodnúť. To však môže znamenať, že Hlas-SD a SNS budú musieť ustúpiť a vzdať sa ministerstiev, keďže prišli o niekoľko poslancov. Zástupcovia koalície pripustili, že niektoré ministerstvá by mohli po novom fungovať ako zdieľané. Vo vedení by mali ľudí z viacerých politických strán.

„Ministerstvo má štátnych tajomníkov. Ministerstvo je monokratický orgán. Ale, samozrejme, štátni tajomníci majú také kompetencie, aké im dá minister,“ uviedol poslanec Roman Michelko (SNS).

Situácii vo vládnej koalícii sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

Zdieľanie by mohlo napríklad fungovať na ministerstve cestovného ruchu a športu, kde by si každú oblasť zobrala pod patronát iná strana. Podobne by to mohlo fungovať aj v inom rezorte.

„Pán Huliak má veľký vzťah k ochrane prírody. Viem si predstaviť, že by bola nominácia z jeho prostredia, z Národnej koalície, aj na ministerstve životného prostredia pri ochrane prírody,“ povedal podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD).

Zdieľané ministerstvá fungovali na Slovensku aj v minulosti. Išlo o takzvanú krížovú kontrolu z iných politických strán. Opozícia to ako riešenie nevidí.

„Buď tam funguje tím ľudí, ktorý proste naozaj robí prácu pre ministerstvo, alebo sú to iba takéto politické obchody. To iba môžete počítať potom štátnych tajomníkov, ktorí sa rozvážajú v autách a vlastne nič pre rezort nerobia,“ reagovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Rošáda v rezorte investícií?

Uvoľniť by sa malo aj kreslo ministra investícií. Richard Raši (Hlas-SD) by sa totiž mal stať novým predsedom parlamentu, ktorý nie je oficiálne zvolený takmer rok. Jeho nástupcom na ministerstve investícií by mohol byť podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec.

A toho by zas mohol nahradiť nespokojný poslanec z Hlasu Ján Ferenčák, pripustil Tibor Gašpar. „Je to primátor, robí v samospráve. Logicky by mohol chcieť fungovať v nejakej problematike, ktorá sa týka samospráv a eurofondovej podpory,“ doplnil Gašpar.

„Možno sa nejako dohodnú. Možno si kšefty upracú. Aj tak to bude len oddialenie kolapsu. Vzťahy sú natoľko toxické, ľudia sa tam zrádzajú,“ myslí si predseda PS Michal Šimečka.

Koalícia chce v parlamente fungovať s podporou 79 poslancov tak, ako začínala po voľbách. Preto rokuje okrem skupiny poslancov Rudolfa Huliaka aj s Jánom Ferenčákom z Hlasu i s vylúčenými poslancami z Hlasu Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom.

„Môžem potvrdiť, že debaty sú konštruktívne a že sa blížime k záveru a mohlo by to byť už budúci týždeň,“ uzavrel minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko