Na hlavný obsah

Lieky so zázračnými účinkami a káva z dreva: Pozor na falošné potraviny a lieky, riskujete svoje zdravie

Ako rozoznať podvodné stránky, ktoré falošné lieky predávajú?

Lieky so zázračnými účinkami a káva z dreva: Pozor na falošné potraviny a lieky, riskujete svoje zdravie
Ilustračná snímka liekov. Foto: Unsplash

 Falšuje sa takmer všetko, na čo si spomeniete. Od oblečenia cez potraviny až po lieky. Zatiaľ čo pri falošnom oblečení človek riskuje svoje meno a imidž, pri falzifikátoch liekov alebo potravín ide o zdravie či dokonca o život. Problému sme sa venovali v relácii Peniaze.

„Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo uvádza, že napodobeniny značkových výrobkov stoja európsku ekonomiku okolo 16 miliárd eur ročne. Zároveň však tento úrad upozorňuje na skutočnosť, že falšovanie nemožno úplne presne vyčísliť,“ priblížil hovorca Finančnej správy SR Daniel Súkup.

V ostatných mesiacoch Finančná správa SR na našom území zadržala napríklad 100 párov značkových tenisiek či takmer 250 kusov parfumov vydávajúcich sa za známe značky. Zadržala tiež viac ako 20-tisíc kusov rifľových nohavíc a takmer 47-tisíc párov ponožiek napodobňujúcich etablované športové značky.

„Na Slovensku v rámci kontrolnej činnosti pri tovare pod colným dohľadom za posledný rok evidujeme takmer 700 prípadov podozrenia z porušovania práva duševného vlastníctva, čo predstavuje 7 721 kusov tovaru v hodnote takmer 320-tisíc eur. Ide najmä o parfumy kozmetiku, šperky a iné doplnky, športovú obuv a hračky,“ dodal Súkup.

Rady a tipy ako sa vyhnúť falošným potravinám a liekom sme priniesli v relácii Peniaze:

Káva, olivový olej či ovčie mlieko

Kúpa falzifikátu luxusného tovaru je síce protizákonná, no väčšinou človek neriskuje viac než sklamanie z nekvalitného produktu. Oveľa závažnejší hazard nastáva pri falšovaní potravín. Najčastejšie sa falšuje káva, med, olivový olej, parmezán či ovčie mlieko.

Káva sa v lepšom prípade nahrádza obilím, v horšom obyčajným drevom. Olivový olej lacnejšími druhmi oleja, rovnako ako parmezán lacnejšími syrmi. Za med sa vydávajú cukrové sirupy alebo melasa a za ovčie mlieko zas lacnejšie kravské.

Pozor na zázračné liečivé účinky

Konzumovaním falošných potravín riskujeme alergické reakcie a iné zdravotné ťažkosti. Ešte nebezpečnejšie je to pri liekoch.

„Dlhodobo sa najčastejšie falšujú tzv. lifestyleové lieky ako napríklad lieky na chudnutie alebo anabolické steroidy či lieky na zvýšenie potencie. Falšujú sa aj lieky, ktoré majú vysokú cenu, to znamená lieky na závažné ochorenia ako napríklad onkologické lieky,“ priblížila hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková.

V mnohých prípadoch sa falšované lieky na prvý pohľad od tých originálnych neodlišujú. Rozoznať ich bez odborného posúdenia je takmer nemožné.

„Falšované lieky sa najčastejšie predávajú prostredníctvom podvodných webstránok, ktoré majú často sídlo v zahraničí. Preklad do slovenského jazyka býva často kostrbatý, sú tam štylistické alebo gramatické chyby,“ uviedla Balážiková.

Odporúča tiež zbystriť pozornosť vtedy, ak stránka ponúka lieky „so zázračnými liečivými účinkami“, prípadne podozrivo lacné lieky či lieky viazané na lekársky predpis. „Cez internet je možné vydávať iba voľnopredajné lieky,“ dodala.

„Pacientom odporúčame, aby lieky nakupovali len v schválenej internetovej lekárni. Takúto internetovú lekáreň môže prevádzkovať oficiálna kamenná lekáreň ako svoj e-shop,“ vysvetlila.

Takéto stránky musia mať vždy na webe umiestnené prekreslené bezpečnostné zelené logo. „Po kliknutí na toto logo pacienta presmeruje na našu stránku, kde sa nachádza zoznam všetkých lekární, ktoré sú registrované a majú povolenie na internetový výdaj,“ uzavrela Balážiková zo ŠÚKL.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika