Ľudia sa opäť zhromaždili na námestiach, aby vyjadrili nesúhlas s krokmi vlády SR. Zároveň si pripomenuli výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V piatok (21. 2.) je to presne sedem rokov, čo ich zastrelili.
Organizátori protestov naďalej trvajú na piatich požiadavkách. Napríklad nechcú, aby vláda spolupracovala s Ruskom, ktoré vojensky útočí na Ukrajinu.
Ďalej žiadajú, aby vláda nemenila zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska a od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) žiadajú, aby „pre dobro krajiny“ odstúpil. Premiér sa bráni slovami, že robí politiku na všetky svetové strany a nechce zasahovať do vnútropolitických záležitostí iných krajín.
O situáciu na bratislavskom Námestí Slobody v relácii Správy informoval redaktor Silvester Roštár:
Piatkové protesty organizátori spojili aj so spomienkou na investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ktorých presne pred siedmimi rokmi zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači.
Na posledný protest prišlo na bratislavské Námestie Slobody podľa odhadov okolo 40 až 60-tisíc ľudí. Na piatkový protest do Bratislavy prišli desaťtisíce ľudí. Volali po pokoji v krajine.
Pozrite si fotogalériu z bratislavského Námestia Slobody:
Protesty v Košiciach a v Banskej Bystrici
Košičania už krátko po 18.00 h zaplnili celé námestie v centre Košíc až po Rooseveltovú ulicu. Aj tam protivládny protest spojili so spomienkou na zavraždeného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Protestujúci si ich pripomenuli minútou ticha.
Ľudia okrem iného žiadali spravodlivé vyšetrenie ich vraždy, rovnako aj všetkých káuz, o ktorých počas svojej novinárskej práce Ján Kuciak informoval. Priebeh protestu bol pokojný.
Už v poradí ôsme protestné zhromaždenie sa konalo aj v Banskej Bystrici. Piatkový protest rozdelili taktiež na dve časti.
Prvou bola spomienka na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, druhou bol protest proti vládnym krokom. Pred zhromaždených ľudí na pódiu vystúpili študenti, herci aj novinári.
Z banskobystrického námestia informoval redaktor Marek Pivoluska:
V Prahe čítali aj Kuciakovu báseň
Protesty sa nekonali iba v slovenských mestách, ale aj v zahraničí, napríklad v Berlíne, Amsterdame, Paríži či Londýne.
Pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí. Najpočetnejšia komunita v Prahe napríklad ekumenickou spomienkou v kostole Najsvätejšieho Salvátora.
Zneli skladby na ich počesť, báseň z tvorby Jána Kuciaka či príhovor kňaza Tomáša Halíka. Sviečkový sprievod sa potom presunul na Palachovo námestie, kde zazneli odkazy od rodičov novinára a jeho snúbenice.