Na hlavný obsah

Čínske gangy ich nútia písať podvodné správy, milostné aj o dedičstve. V Mjanmarsku vykorisťujú vyše 120-tisíc ľudí

Ľudí udržiavajú bdelých elektroškomi.

Čínske gangy ich nútia písať podvodné správy, milostné aj o dedičstve. V Mjanmarsku vykorisťujú vyše 120-tisíc ľudí
Thajskí vojaci poskytujú bezpečnosť pri presune indonézskych štátnych príslušníkov, ktorí pracovali v podvodných centrách vo východnom Mjanmarsku. Foto: TASR/AP

V nelegálnych táboroch v Mjanmarsku žije v otrockých podmienkach, bez možnosti odísť, viac než 120-tisíc ľudí, varuje OSN. Čínske gangy ich lákajú na sľuby o dobre platenej kancelárskej práci.

Akonáhle však prídu, zoberú im pasy a pod hrozbou bitky ich nútia robiť online podvody. Thajským a mjanmarským úradom sa pri razii podarilo oslobodiť sedemtisíc ľudí, upozorňujú však, že ide len o špičku ľadovca.

Príbeh z mjanmarsko-thajskej hranice priniesla v relácii Rádiožurnál redaktorka STVR Anna Síposová:

Na mjanmarsko-thajskej hranici vládne džungľa, skutočná i ľudská. V oblasti bojujú mjanmarskí rebeli s vládnymi jednotkami, obchodníci s drogami, ale i ľuďmi. Obete online podvodov museli potom v nelegálnych táboroch robiť ďalšie online podvody.

Bangladéšan sa nechal zlákať na vysoký zárobok. Keď však prišiel na miesto, uvidel u strážcov zbrane – pištole, brokovnice. Hneď si uvedomil, že niečo nie je v poriadku.

Pas a mobil mu zobrali, namiesto toho mu dali počítač. Musel písať 20 hodín denne buď milostné správy, alebo tie o dedičstve, za ktoré sa musí najskôr zaplatiť poplatok.

Priblížil, že ho strážili dvaja ozbrojenci a keď nepracoval alebo zaspal, dostal elektrošok. Nakoniec sa mu podarilo utiecť, skočil do rieky a hodinu sa ňou nechal unášať.

Zlákali aj čínskeho herca

Devätnásťročného Etiópčana musela oslobodiť polícia. Opísal, že v hale ich bolo približne 500, každý deň mu dávali elektrošoky. Číňania zneužili jeho chudobu.

Číňania, presnejšie čínske gangy, zas zneužívali, že v thajsko-mjanmarskom pohraničí sa až doteraz o ich nelegálne tábory nikto príliš nestaral. Trpezlivosť úradom došla, keď mafia, zrejme omylom, zlákala aj čínskeho herca a stal sa z toho škandál.

Thajská premiérka Petongtán Šinavatrová po razii odkázala, že tieto zločiny nezmizli a budú ich brať vážne. Bangkok sľubuje voči otrokárskym gangom nielen razie.

Thajský minister vnútra Anutin Charnvirakul povedal, že začali do oblasti prerušovať dodávky elektriny či internetu. Čiže, ak budú chcieť pokračovať v podvodoch, musia si zabezpečiť nové.

Podobné tábory sú aj v Kambodži a Laose. Podľa amerického Inštitútu mieru generujú online podvody príjmy 64 miliárd dolárov (zhruba 61 mld. eur) ročne a dve tretiny z tejto sumy sú práve z tejto oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál