Viac ako 150 kosatiek uviazlo v stredu (19. 2.) na pláži na ostrove Tasmánia. S odvolaním sa na austrálske úrady o tom informuje agentúra AP. Nažive je zatiaľ 90 z nich, odborníci sa ich ale rozhodli pre nepriaznivé podmienky utratiť
Na pláž nachádzajúcu sa neďaleko osady Arthur River na severozápade ostrova dorazili odborníci na morské živočíchy, medzi nimi veterinári. Je na nej 157 kosatiek čiernych a úrady pôvodne uvádzali, že 136 je nažive. Neskôr však tento počet znížili na 90.
Snahy zvieratám pomôcť im komplikujú vietor, podmienky na mori aj to, že ide o veľmi odľahlé miesto. Nie je teda ľahké tam dopraviť špecializované vybavenie. Každá z kosatiek môže vážiť 500 kilogramov až 2,2 tony a niektoré z nich mohli byť na plytčine až 48 hodín.
„Dnes ráno sme sa pokúsili vypustiť dve kosatky späť do vody, ale neúspešne. Podmienky na mori nám to neumožňujú,“ povedala členka zásahovej jednotky Shelley Grahamová. Svedkyňa na mieste opísala, ako sa voda vzdúvala a kosatky sa zmietali na brehu. „Jednoducho umierali a ponárali sa do piesku, vrátane mláďat. Je to smutné,“ dodala.
Podrobnosti o uviaznutých kosatkách na ostrove Tasmánia v Austrálii sa v reportáži v Aktuálne :24 venovala redaktorka Klaudia Mikolášová:
„Čím dlhšie sú tieto zvieratá na vzduchu, tým dlhšie trpia. Všetky ďalšie možnosti boli neúspešné,“ uviedol morský biológ Kris Carlyon s tým, že preživšie kosatky budú musieť byť utratené.
Úrady na Tasmánii podobný prípad týkajúci sa kosatiek čiernych zaznamenali naposledy v roku 1974. Vtedy tiež na pláži na severozápadnej strane ostrova uviazlo viac ako 160 jedincov. Do takejto situácie sa na Tasmániu dostávajú zvyčajne guľohlavci.
Prečo kosatky na pláži uviazli zostáva otázkou. Odborníci budú skúmať telá uhynutých jedincov, aby sa to pokúsili objasniť. AP sa domnieva, že to mohla spôsobiť dezorientácia spôsobená hlasnými zvukmi, choroba, vek, zranenie, útek pred predátormi alebo nepriaznivé počasie.
V roku 2022 ďalej na juh na západnom pobreží Tasmánie uviazlo 230 guľohlavcov. Väčšina z nich uhynula.