Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave v tomto roku zatiaľ neeviduje žiadny prípad v súvislosti s tzv. paracetamolovou výzvou, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach. Potvrdila to hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.
„Tzv. paracetamolovú výzvu, teda požitie maximálneho možného množstva tabletiek s účinnou látkou paracetamol, sme zatiaľ v tomto roku v NÚDCH nezaznamenali. Pri úmyselných intoxikáciách sa detí pýtame aj na túto skutočnosť,“ ozrejmila.
Predávkovanie liečivom podľa jej slov nastane napríklad aj v domácom prostredí, keď sa prekročí dávka odporúčaná výrobcom lieku. „Takéto predávkovanie ešte nemusí byť nebezpečné, ale vyžaduje sledovanie a prípadnú liečbu v nemocnici. Ak sa dosiahne tzv. toxická hladina, je potrebná veľmi rýchla, včasná a presná liečba lekárom,“ upozornila Kamenická.
Predávkovanie účinnou látkou paracetamol, pokiaľ sa dosiahne tzv. toxická hladina, podľa jej slov poškodzuje najskôr pečeň, neskôr obličky a mozog. „Pokiaľ sa včas terapeuticky nezasiahne alebo sa tento stav nerozozná a následne sa nezasiahne, pečeň môže byť poškodená trvalo a nezvratne,“ varuje NÚDCH.
Priblížil, že medzi včasné príznaky predávkovania patrí napínanie na vracanie, vracanie, nevoľnosť, únava či bolesti hlavy. Neskoré príznaky, ktoré sa dostavujú rádovo v desiatkach hodín až niekoľkých dňoch, sú prejavy nefunkčnej pečene.