Na hlavný obsah

Na Ukrajinu nepošleme ani jedného slovenského vojaka, ktorý by dohliadal na mier, vyhlásil R. Kaliňák

Rovnakého názoru je aj prezident Pellegrini.

Na Ukrajinu nepošleme ani jedného slovenského vojaka, ktorý by dohliadal na mier, vyhlásil R. Kaliňák
Minister obrany Robert Kaliňák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na Ukrajinu nepošleme jediného slovenského vojaka, ktorý by dohliadal na dodržiavanie prípadnej mierovej dohody. V diskusnej relácii O 5 minút 12 to povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

Podpredseda hnutia PS Tomáš Valášek tvrdí, že ak dodržiavanie mierových dohôd nebude kontrolovať nikto, ruské tanky sa priblížia k našim hraniciam.

Prezident Peter Pellegrini ako hlavný veliteľ ozbrojených síl pripomína postoj Slovenska, že našich vojakov, aby udržiavali mier, na Ukrajinu nepošleme. Žiada iné bezpečnostné garancie.

Nasadeniu vojakov na Ukrajinu sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

„Nevieme odhadnúť, či bezpečnosť bude garantovaná nejakými jednotkami OSN tak, ako na Cypre. Alebo pôjde len o silnú ukrajinskú armádu, ktorá bude nejakým spôsobom posilnená do takej veľkosti, aby bola schopná odolať prípadne nejakému ďalšiemu ataku,“ uviedol Pellegrini.

Expert na bezpečnostné plánovanie Vladimír Bednár poukazuje na dlhodobú skúsenosť s Ruskou federáciou. Tvrdí, že Rusko podpísané dohody v minulosti nie vždy dodržalo. „Kontrola sa môže zabezpečiť iba reálnymi, hmatateľnými silami. To znamená iba vojskami, ktoré by umiestnili na území Ukrajiny,“ myslí si.

„Jednak to nie je len moje presvedčenie a stanovisko vlády, ale myslím, že to povedal aj prezident z Poľska a ďalších krajín, ktoré si myslia, že krajiny, ktoré priamo hraničia s regiónom konfliktu, by nemali byť zúčastnené bezprostredne na mierovej misii,“ reagoval Kaliňák na otázku o vyslaní slovenských vojakov.

Misia OSN?

Podľa vicepremiéra by v tomto smere mala zohrať hlavnú úlohu OSN, prípadne treba hľadať iné riešenie na európskej úrovni. Poukázal pritom na to, že kým niektoré krajiny nechcú vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, iné ochotu majú.

„Toto je téma, ktorá nás, ako krajinu, ktorá priamo susedí s Ukrajinou, má trápiť oveľa viac, ako má trápiť Portugalsko či Francúzsko, ktoré sú tisíc kilometrov ďaleko. Nám, Európe, neostáva nič iné, než robiť tieto veci sami,“ reagoval Valášek.

„Slovenská republika nikdy nevyšle slovenských vojakov na územie Ukrajiny, ale maximálne budeme podporovať všetky mierové riešenia. Budeme hľadať spôsoby, aby bol mier trvalo-udržateľný,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

„Je dôležité, aby akákoľvek dohoda priniesla trvalý mier, aby Rusko už nikdy viac neskúsilo zaberať ukrajinské územie. Toto si však bude vyžadovať veľmi silné bezpečnostné garancie a spojenci NATO už aktívne hovoria o tom, čo by to malo byť,“ vyhlásil šéf NATO Mark Rutte.

O tom, akú podobu by mohli mať bezpečnostné garancie v prípade, že sa veľmociam podarí nájsť cestu k mieru, by mali diskutovať tak koaliční, ako aj opoziční lídri za okrúhlym stolom u prezidenta. Hlava štátu ho podľa vlastných slov mieni zvolať do niekoľkých týždňov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko