Na hlavný obsah

Náhrobný kameň mal byť hotový do troch mesiacov, manželia čakajú už takmer tri roky. Kamenár neplní sľuby, polícia nekoná

Manželia Švajkovci zaplatili zálohu a čakajú dodnes.

Náhrobný kameň mal byť hotový do troch mesiacov, manželia čakajú už takmer tri roky. Kamenár neplní sľuby, polícia nekoná
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Natrafiť na dobrých majstrov je výhra za milión. Obraciame sa preto na tých s dobrými referenciami, ale ani to nemusí byť zárukou, že všetko dobre dopadne. Manželia Švajkovci z obce neďaleko Trenčína si pred troma rokmi objednali náhrobný kameň. Zaplatili zálohu a čakali. Čakajú dodnes. Vlastne, niečoho sa predsa len dočkali – nekonečných výhovoriek a vyhrážok.

Dedina Horné Sŕnie má odnedávna dva cintoríny. Na staršom z nich je veľa hrobov, ktoré už potrebujú obnovu. Náhrobné kamene nepatria medzi najlacnejšie kamenárske práce a v prípade, že sa niekto rozhodne objednať nový, vyberá si spomedzi overených remeselníkov. Ani to však nemusí vždy dopadnúť dobre.

“Oklamal policajtov aj nás, keď sa to tak zoberie. Robí si z toho dobrý deň,“ vyhlásil objednávateľ náhrobného kameňa František Švajka.

Na rodinnom hrobe sa Švajkovci rozhodli objednať nový náhrobný kameň. Zaplatili väčšiu časť dohodnutej sumy, čakajú však naňho už takmer tri roky.

“Manželka zohnala kamenára, prišiel, pomeral to a hovorí, že to bude stáť asi tak 3 500 eur, ale on by potreboval mať zálohu. Manželka dala najprv 1 500 eur, potom ešte 500,“ uviedol Švajka.

Nebola to jediná zákazka

Na cintoríne v Hornom Sŕní to nebola jediná kamenárska zákazka pána Krajčoviecha. V roku 2021 tu postavil ďalší náhrobný kameň.

“Vybrali sme si ho z toho dôvodu, že sme počúvali v dedine, že robil pomníky. Nakoniec aj jednej aj druhej sestre robil, no bohužiaľ sme nevedeli, že to takto všetko dopadne,“ uznala objednávateľka náhrobného kameňa Antónia Švajková.

“Povedal, že do troch mesiacov to bude hotové. No a tak sa to naťahovalo, stále nechodil, len výhovorky a výhovorky,“ dodal Švajka.

Raz mal inú súrnu prácu, inokedy bol síce pomník hotový, ale nemal ho s kým priviezť. Rodina sa takmer po dvoch rokoch obrátila na políciu.

“Išli sme s tým na políciu do Nemšovej. Policajt zavolal kamenárovi a keď sa ohlásil, že polícia, tak možno dostal strach a sľuboval, že do mesiaca to určite bude hotové. Keď mu policajti pohrozili, tak prišiel a spravil z dvoch častí to, čo malo byť z jednej, aby policajtom zavrel hubu,“ opísal Švajka.

Výhovorky a výhovorky

Tým sa, žiaľ, jeho práca na pomníku skončila a trápenie Švajkovcov pokračovalo. “Výhovorky, výhovorky a výhovorky a teraz sa po ňom zem zľahla. Ak zbadá naše alebo dcérine číslo, neberie telefón,“ posťažoval sa Švajka.

“Ale aj dvíhal, ale potom povedal, že od mája je v Nemecku, že nevie kedy príde na Slovensko,“ povedala dcéra Gabriela Kvasnicová.

Obrátili sa aj na bývalú manželku pána Krajčoviecha, vtedajšiu konateľku firmy MK Granit, v  ktorej kamenár pracoval.

“Tiež potvrdila, že je v Nemecku, ale nemá presnú adresu, kde v Nemecku, ani čo tam robí, ale že mu skúsi zavolať. Behom dvoch hodín mi on zavolal, začal mi kričať do telefónu, že prečo otravujem jeho exmanželku,“ prezradila Kvasnicová.

“V priebehu dodania diela má objednávateľ kedykoľvek právo na odstúpenie od zmluvy. To znamená, že zmluva sa zruší úplne od počiatku a je povinný vrátiť celú sumu späť na účet,“ ozrejmil nezávislý advokát Milan Ficek.

“Povedala som mu, že ak to nemá hotové, aby nám vrátil peniaze. Povedal, že on peniaze už nemá, lebo vrazil aj svoje peniaze do materiálu,“ uviedla Kvasnicová.

“Pokiaľ by sa stalo, že by dodávateľ povedal, že už niečo vykonal, tak potom má právo si započítať ten rozsah. Musí to, samozrejme, preukázať. Pokiaľ nevykonal absolútne nič, tak sa musí vrátiť celá suma,“ vysvetlil Ficek.

Spoločnosť v likvidácii

Kamenárovo tvrdenie, že peniaze použil na výrobu objednaného pomníka polícia neoverovala a on ostal pri sľuboch. Švajkovci sa znovu obrátili na políciu a neskôr i na právnika. “Policajt nám povedal, že už sa s tým nedá nič robiť,“ povedal Švajka.

“Keď prišiel za mnou, tak polícia už rozhodla o jeho trestnom oznámení tak, že ho odmietla. Videla to skôr ako občiansko-právny spor,“ prezradil advokát rodiny Švajkovej Robert Grell.

Medzi tým právnik zistil, že spoločnosť MK Granit je od mája minulého roka v likvidácii, čo podľa neho znižuje šance na úspešné zavŕšenie prípadu. Upozorňuje na prílišnú dôveru zákazníkov a potrebu overovať si informácie o firmách.

“Miera opatrnosti je na mieste. Väčšia opatrnosť pri uhrádzaní takýchto platieb, možno si aj preveriť tú osobu. Z verejných zdrojov bolo zrejmé, že od roku 2020 firma nevykazovala žiadne informácie o podnikaní, žiadne účtovné závierky. Keď človek ide do vzťahu s nejakou firmou a podnikateľom, tak tieto veci je možné si preveriť a byť opatrný,“ odporučil Grell.

Rodina zvažuje žalobu

Rodina zvažuje podať žalobu. V prípade, že sa objaví viac ľudí, ktorých svojím konaním kamenár poškodil, môžu svoje žaloby spojiť do hromadnej, s väčšou šancou na úspech.

“V zmysle trestného zákona platí, že pokiaľ niekto uvedie iného do omylu za účelom, aby sa nejako obohatil na jeho úkor, tak potom to môže byť trestný čin,“ upozornil Ficek.

“Pokiaľ budú mať veritelia k dispozícii právoplatné a vykonateľné rozhodnutie, to znamená exekučný titul, môže mu byť postihnutý akýkoľvek majetok, ktorý sa na Slovensku nachádza,“ uviedla súdna exekútorka Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Miroslav Krajčoviech naposledy sľuboval priniesť pomník do Vianoc minulého roka. S nami komunikovať odmietol, ozval sa však zákazníkom. Či kamenár po takmer troch rokoch dodrží slovo alebo vráti peniaze, sme sa do uzávierky reportáže nedozvedeli.

“Keby bol čestný a bol by chlap na mieste, ako sa patrí, tak by prišiel za nami a povedal, že sa mi rozpadla firma, nedorobím to, tak tu máte peniaze. Tak by to aspoň malo byť,“ dodal na záver Švajka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko