V Nemecku musí po nedeľňajších (23. 2.) voľbách vzniknúť silná vláda, ktorá príde s realistickým riešením, ako obmedziť nelegálnu migráciu. V opačnom prípade hrozí nárast podpory extrémistov, ktorý by okrem iného privodil zánik Európskej únie. Počas rozhovoru s novinármi v Berlíne to povedal odborník na migráciu Gerald Knaus.
Migrácia sa stala hlavnou témou predvolebnej kampane, a to predovšetkým kvôli viacerým útokom, ktoré spáchali v Nemecku v poslednom čase cudzinci. Podľa popredného nemeckého politológa Herfrieda Münklera Nemecko výzvy spojené s migráciou podcenilo. Sústrediť by sa však teraz malo na integráciu tých, ktorí už v krajine sú.
„Potrebujeme teraz silnú nemeckú vládu, ktoré dokáže prijať ťažké rozhodnutia,“ povedal v rozhovore sociológ Knaus, ktorý pochádza z Rakúska, dlhodobo ale pôsobí v Nemecku.
Strany budúcej vlády podľa neho budú musieť nájsť realistický kompromis, ako vyriešiť otázky spojené s migráciou. Inak podľa neho hrozí „katastrofa“ v podobe nárastu podpory krajne pravicových strán, predovšetkým Alternatívy pre Nemecko (AfD). „Keby Nemecku vládla AfD, Európska únia sa rozpadne,“ uviedol. Cesta k moci pre krajnú pravicu podľa neho pritom vedie práve cez neriešenú migráciu.
Nedeľňajšie predčasné voľby do Spolkového snemu podľa prieskumov vyhrá konzervatívna únia CDU / CSU, ktorú do volieb ako kandidát na kancelára vedie Friedrich Merz. Spočiatku roka sa kampaň konzervatívcov sústredila na neutešený stav nemeckého hospodárstva.
Zlom priniesli útoky
Zlom priniesol januárový útok v Aschaffenburgu, kde neúspešný žiadateľ o azyl z Afganistanu napadol skupinu detí zo škôlky. Zabil dvojročného chlapca a 41-ročného muža, ktorý utekal na pomoc.
Nešlo pritom o prvý útok, ktorý vyvolal v Nemecku debatu o migrácii a bezpečnosti v krajine. Vlani v máji v Mannheime pobodal Afganec päť ľudí a zabil zasahujúceho policajta. V auguste potom ubodal neúspešný žiadateľ o azyl zo Sýrie troch ľudí na mestských slávnostiach v Solingene.
Tesne pred Vianocami narazil do návštevníkov vianočných trhov v Magdeburgu lekár zo Saudskej Arábie. Zabil šesť ľudí a stovky ďalších zranil. Naposledy minulý týždeň v Mníchove narazil odmietnutý žiadateľ o azyl z Afganistanu vozidlom do sprievodu odborárov, zranil takmer 40 ľudí. Tridsaťsedemročná žena a jej dvojročná dcéra zraneniam podľahli.
Predovšetkým v reakcii na útok v Aschaffenburgu predložil opozičný predák Merz Spolkovému snemu nezáväznú rezolúciu vyzývajúcu na sprísnenie migračných a azylových pravidiel. Podarilo sa ju však schváliť len za pomoci hlasov AfD.
CDU / CSU si za to vyslúžila ostrú kritiku od politických konkurentov, cirkví, ale tiež od bývalej kancelárky a predsedníčky CDU Angely Merkelovej. Do ulíc na protest proti prelomeniu tabu vyšli desiatky tisíc ľudí po celom Nemecku.
Obrovská chyba
Podľa Knausa urobil Merz týmto krokom „obrovskú chybu“, pretože pristúpila na hru AfD, ktorá tvrdí, že Nemecko nie je bezpečná krajina. „Nemecko je pritom jednou z najbezpečnejších krajín na svete,“ dodal.
Päťbodový plán, ktorý Merz nechal schváliť ako nezáväznú rezolúciu a ktorý obsahoval okrem iného požiadavku na trvalé kontroly nemeckých hraníc, pritom podľa Knausa neprináša „realistické riešenia“.
V niektorých bodoch je totiž v rozpore s európskym právom a neprešiel by pri preskúmaní nemeckými a európskymi súdmi. „Trvalé kontroly by navyše znamenali odchod z schengenského priestoru. A odchod Nemecka by znamenal smrť Schengenu, „povedal.
Riešenie migračného problému, ktorý Nemecko má, môže podľa Knausa priniesť hlavne nová dohoda s Tureckom podobná tej, ktorú dojednala v roku 2016 bývalá kancelárka Merkelová. Väčšina žiadateľov o azyl v Nemecku sú totiž Sýrčania a Afganci, ktorí do Európy nepriplávajú cez Stredozemné more, ale prichádzajú cez Turecko.
„To by bol spôsob, ako spoločne s ďalšími Európanmi urobiť niečo, čo už v minulosti fungovalo,“ povedal. Sústrediť sa musí Berlín aj na zefektívnenie deportácií, a to predovšetkým páchateľov trestných činov. „Hnev u ľudí v Nemecku a pocit straty kontroly vyvoláva po útokoch hlavne to, že ich páchali ľudia, ktorí už tu nemali dávno byť,“ povedal Knaus.
Podcenilo výzvy
Rovnako popredný nemecký politológ Münkler si myslí, že Nemecko výzvy spojené s migráciou podcenilo. Tiež ale kritizuje debatu, ktorú pred voľbami vedú strany o migrácii. Kým sa politici predbiehajú v tom, kto prinesie lepší recept na zastavenie migrácie na hraniciach, podľa Münklera z debaty úplne vypadla téma integrácie tých, ktorí už v krajine sú.
„Aschaffenburg, ale aj Mannheim, Solingen a predovšetkým Magdeburg, to je otázka integrácie, nie tých, ktorí aktuálne do Nemecka prichádzajú,“ povedal politológ v rozhovore so spravodajcom ČTK a ďalšími zahraničnými novinármi.
Münkler aj Knaus sú tiež presvedčení, že bolo chybou predchádzajúcich vlád, že sa nesnažili nadviazať poskytovanie rozvojovej pomoci na to, že budú dané krajiny prijímať svojich občanov deportovaných z Nemecka. Nedávny útok v Mníchove túto diskusiu oživil.
Opoziční konzervatívci na čele s Merzom a bavorským premiérom Markusom Söderom vyzvali, aby vláda nadviazala kontakt s islamistickým hnutím Taliban, ktoré od roku 2021 znovu ovláda Afganistan. Súčasná vláda kancelára Olafa Scholze a predovšetkým jej členovia zo strany Zelených to odmietajú s tým, že s „teroristickým režimom“ sa nerokuje.
Nemecku sa podarilo vlani v auguste vypraviť jeden deportačný let do Afganistanu vďaka sprostredkovaniu Kataru. Ďalší už ale z Nemecka neodletel.
Podľa sociológa Knausa bude budúca nemecká vláda a to, ako zvládne migráciu, kľúčové pre celú Európu a jej budúcnosť. „Nasledujúce štyri roky budú najnebezpečnejšie pre európsku integráciu od jej začiatku po druhej svetovej vojne,“ povedal.
„Ruský prezident Vladimir Putin ohrozuje Európu vojensky, americký prezident Donald Trump a miliardár Elon Musk ideologicky a hospodársky,“ uviedol. Mnohým Európanom pritom podľa neho stále nedošlo, aké je ohrozenie Európy veľké. „Nezvládnutá migrácia je pritom kľúčom k rozbitiu Európy,“ dodal Knaus.