Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v pondelok (17. 2.) telefonoval s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Pýtal sa ho najmä na okolnosti pondelkového zasadnutia lídrov EÚ a niekoľkých európskych štátov v Paríži.
V hlavnom meste Francúzska sa v pondelok popoludní bude rokovať o plánoch amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR vo svojom vyhlásení.
Neformálne mimoriadne zasadnutie zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a pozvánku dostali len niektoré európske krajiny.
Na stretnutí by sa mali zúčastniť lídri Nemecka, Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska a Dánska, ktoré zastupuje pobaltské a škandinávske krajiny. Zúčastní sa aj Costa, predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Fico sa v telefonáte Costu spýtal, prečo ako najvyšší predstaviteľ EÚ prijal pozvanie na stretnutie, „ktoré sa má zaoberať otázkou účasti cudzích vojsk na území Ukrajiny ako bezpečnostnej garancie pre Ukrajinu po ukončení vojnového konfliktu a odmietnutí jej členstva v NATO.“
Vyslanie vojsk na Ukrajinu
Premiér SR považuje účasť najvyšších predstaviteľov EÚ na takomto stretnutí bez akéhokoľvek mandátu za udalosť, ktorá „nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ.“
EÚ podľa Fica nemá oprávnenie prijímať rozhodnutia o účasti cudzích vojsk na území iného štátu. Takýto krok je možný iba na základe rozhodnutia príslušných orgánov OSN. Prípadne na základe bilaterálnych dohôd medzi Ukrajinou a krajinami ochotnými nasadiť vojakov na jej územie.
Fico zdôraznil, že bez „akýchkoľvek námietok rešpektuje stretnutie štátov pripravených poslať na Ukrajinu svoje vojská. Ide však o tému, s ktorou nemá EÚ nič spoločné a ani by sa k tejto téme nemala hlásiť.“
Predseda vlády tiež opätovne zdôraznil, že nikdy nebude súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO. SR tiež podľa neho nevyšle na územie Ukrajiny žiadne ozbrojené sily.
Vyzdvihol tiež, že je dlhodobým odporcom pokračovania vojny. Pripomenul svoje vyjadrenie z minulosti, že Ukrajina „príde o časť svojho územia, nebude v NATO a jej územie budú kontrolovať cudzie armády“.
Medzi vyjadreniami spomenul aj to, že Ukrajine budú kladené prekážky pri vstupe do EÚ, ktorý SR „bezpodmienečne podporuje.“
Rokovaniam USA a Ruska sa v Správach venovala aj redaktorka Zdenka Boldižárová: