Na hlavný obsah

NKÚ našiel viaceré pochybenia pri zamestnávaní „dohodárov“ na ministerstvách. Vtedajšie vedenia sa bránia

Aktuálne je dohodárov menej.

NKÚ našiel viaceré pochybenia pri zamestnávaní „dohodárov“ na ministerstvách. Vtedajšie vedenia sa bránia
Najvyšší kontrolný úrad. Foto: STVR

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) našiel viaceré pochybenia pri zamestnávaní tzv. dohodárov na ministerstvách. Zistenia pochádzajú z predošlého volebného obdobia. Podľa NKÚ bolo zamestnancov na dohodu priveľa a neplnili si všetky povinnosti.

Vtedajšie vedenia rezortov sa bránia, že dohodárov zamestnávali, aby pomáhali s eurofondmi a počas pandémie. Aktuálne je dohodárov menej.

Zamestnávaniu dohodárov z pohľadu NKÚ sa v reportáži v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:

NKÚ v správe upozorňuje na vysoké náklady na dohodárov počas minulých vlád v rokoch 2019 až 2023. Takýmto zamestnávaním štát minul 30 miliónov eur v zdravotníctve, životnom prostredí a v rezorte informatizácie ročne.

„Platili sme zamestnancov, ktorí neboli v trvalom pracovnom pomere. Nemali žiadnu zodpovednosť voči ministerstvu a vykonávali častokrát práce bez toho, aby preukázali, za čo dostali niekoľko tisícovú odmenu za mesiac,“ skonštatoval predseda kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.

S návrhom prešetrenia prišiel Taraba

Ministerstvá môžu zamestnávať dohodárov len v prípade, ak na daný post nemôžu nájsť zamestnanca na trvalý pracovný pomer. Zamestnávanie časti dohodárov bolo preto podľa NKÚ v rozpore so zákonom. S návrhom na kontrolu množstva dohôd v rezortoch prišiel terajší minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

„Aby prišli skontrolovať, z akého dôvodu na našom ministerstvo bolo 500, 600 dohodárov, keď ministerstvo má menší počet kmeňových zamestnancov. Ja som presvedčený, že tu vznikala paralelná akoby štátna správa,“ povedal šéf envirorezortu.

Podľa Tarabu má jeho ministerstvo 185 takýchto zamestnancov. Predošlé vedenie rezortu reaguje, že takéto okresanie počtu externých zamestnancov môže viesť k obmedzeniu čerpania eurofondov.

„Podotýkam, že to nie je situácia, ktorá by vznikla za nás, ale bola zdedená a týka sa aj iných rezortov,“ povedal bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (vtedy OĽANO).

Ďalšie kritizované ministerstvo

Veľkú kritiku si od NKÚ vyslúžilo aj ministerstvo zdravotníctva, kde pracovnici na dohodu tvorili až jednu sedminu odpracovaných hodín. Dnešné vedenie rezortu tvrdí, že počet dohodárov znížilo, nejakých však potrebuje.

„Počet dohôd ovplyvňovala a ovplyvňuje skutočnosť, že MZ SR bolo a je zapojené do viacerých národných i medzinárodných projektov, kde sú činnosti zabezpečované prevažne formou dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,“ uviedol rezort, ktorý aktuálne vedie Kamil Šaško (Hlas-SD).

Bývalý minister zdravotníctva tvrdí, že nárast dohodárov súvisel aj s pandémiou COVIDU–19 a s čerpaním eurofondov. Rovnaké dôvody na zvýšenie počtu dohodárov malo aj ministerstvo informatizácie.

„Väčšina dohodárov boli externí hodnotitelia pre eurofondové projekty, tak ako to kážu pravidlá EÚ,“ upozornila exministerka investícii Veronika Remišová (vtedy OĽANO, teraz Slovensko/KÚ/Za ľudí).

Rezort informatizácie aj naďalej využíva dohodárov. Oproti minulému obdobiu ich je ale menej. „Väčšina dohôd sa týka hodnotiteľov a osôb, ktoré pomáhajú implementovať Eurofondové projekty, ale aj lektorov nášho projektu digitálni seniori,“ dodala hovorkyňa MIRRI Zuzana Krištofovičová.

Najvyšší kontrolný úrad chce sprehľadniť, koľko dohodárov a na aký účel môžu ministerstvá zamestnať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko