Na hlavný obsah

Obeťami kybernetických útokov sa stávajú už aj majitelia elektromobilov. Problémom sú bežné nabíjačky

Na Slovensku zatiaľ takýto podvod nezaznamenali.

Obeťami kybernetických útokov sa stávajú už aj majitelia elektromobilov. Problémom sú bežné nabíjačky
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Zločinecké skupiny, ktoré používajú kybernetické útoky, sú čoraz viac vynaliezavé. Najnovšie sa zamerali na vodičov elektromobilov pri nabíjaní vozidla. Na základe falošných QR kódov sa snažia odcudziť platobné údaje.

Takéto podvody už zaznamenali vo Veľkej Británii, Francúzsku či v Nemecku. Podvodníci prelepujú na verejných nabíjacích staniciach legitímne QR kódy a nahrádzajú ich falošnými.

Ako podvodníci okrádajú majiteľov elektromobilov, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Barbora Žiačiková:

„A presmerujú ľudí na falošnú stránku, kde z nich potom vyťahujú peniaze a platbu za, povedzme, nabitie alebo možno aj nejaké ďalšie údaje,“ doplnil špecialista na špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti Eset Ondrej Kubovič.

Slováci by si mali dať pozor najmä pri nabíjaní v zahraničí, kde je elektromobilita výrazne rozšírenejšia.

„Práve pri ceste do zahraničia je možné, že sa zastavíte niekde neštandardne, na nejakom mieste, ktoré bežne nepoužívate. Tým pádom si musíte niečo doťahať alebo používať práve QR kód na platbu,“ upozornil Kubovič.

Problémom nie sú vysokovýkonné rýchlonabíjačky, ale takzvané bežné nabíjačky. „Podľa novej legislatívy musí mať každá nabíjačka AC, takzvaná bežná možnosť autentifikácie QR kódom. QR kódy môžu byť obyčajné nálepky alebo niektorí operátori používajú QR kódy v displejoch,“ vysvetlil riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobily Patrik Križanský.

Slovensko je zabezpečené

Vodiči elektromobilov na Slovensku sa zatiaľ s týmto podvodom nestretli. Je to aj tým, že väčšina nabíjacích staníc má zobrazovanie QR kódu na displeji.

„Zaregistrovali sme tieto podvody v zahraničí už niekedy v priebehu minulého roka a proaktívne sme zareagovali tým, že sme vymenili všetky naše pasívne papierové alebo nálepkové QR kódy za digitálne, na ktorých tieto podvody ďalej nie je možné robiť,“ potvrdil prevádzkový riaditeľ spoločnosti GreenWay Michal Mydlo.

Na Slovensku bolo na konci minulého roka zaevidovaných 1 945 bežných verejných nabíjacích staníc. Ich počet sa oproti roku predtým zvýšil o tretinu. Inštalovaný výkon narástol o viac ako 50 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet