Do začiatku zimných olympijských hier v Taliansku ostáva menej ako rok. Akú podobu bude mať hokejový turnaj, stále nie je známe. O účinkovaní ruských hokejistov pod piatimi kruhmi rozhodne v druhej polovici marca Medzinárodný olympijsky výbor (MOV).
Už dnes však vieme, že ruská zborná nebude štartovať ani na MS 2026 vo Švajčiarsku, ktoré sa začnú tri mesiace po olympijskom turnaji. Práve o účasti ruských a bieloruských hokejistov na vrcholných podujatiach diskutovali v relácii :Šport 24 šéf Sekcie športu STVR Pavol Gašpar a hokejový expert Ondrej Rusnák.
Jediným, ale slabým argumentom v prospech Rusov, je športová stránka
Keďže sa na stave veci, prečo Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) znemožnila Rusom štart na majstrovstvách sveta nič nezmenilo, Rusnáka a Gašpara rozhodnutie Rady IIHF neprekvapilo. Ako jediný argument, ale nie dostatočný pre štart Rusov na MS, považujú športovú stránku.
„Rusi prinášajú veľmi vysokú kvalitu, ich zápasy sú zaujímavé a zábavné. Oni hokej vnímajú trocha inak ako systematické krajiny, či už severoamerické alebo škandinávske. Prinášajú obrovskú mieru talentu a je veľmi pekné pozerať sa na ruských hokejistov. Keby sme mali ostať v športovej rovine, určite nenájdeme argument proti ich štartu,“ vyjadril sa skúsený hokejový komentátor STVR.
Tvrdenie, že úroveň majstrovstiev sveta je bez Ruska nižšia, nepokladá Gašpar za dostatočne silný argument: „Toto nemá byť argumentom, ktorý má rozhodnúť. Je tu jediná vec, ktorá môže rozhodnúť, a to ukončenie vojnového konfliktu. O ničom inom sa nemôžeme baviť, pokiaľ si majú všetky organizácie, ktoré o tom rozhodujú, zachovať tvár.“
„Počas aktuálneho stavu si neviem predstaviť žiadne iné rozhodnutia. Samozrejme, že s Rusmi je úroveň turnaja vyššia, ale zároveň si nemyslím, že o 20 či 30 rokov niekto bude hovoriť, že v rokoch 2023 či 2024, to boli také MS bez Rusov. Keď nebol Slovan desať rokov v našej extralige, tak tituly budeme násobiť koeficientom 0,7? No nie,“ uviedol Gašpar.
Pavol Gašpar a Ondrej Rusnák diskutovali o možnom návrate ruských hokejistov v relácii :Šport 24:
Obavy o ruskú bezpečnosť
IIHF uvádza vo svojom stanovisku ako jeden z argumentov, prečo nezavolať Rusov späť na svetový šampionát, obavy o ich bezpečnosť. Gašpar vníma toto odôvodnenie za zástupný argument.
„Čudujem sa, že to nepovedia rovno natvrdo. Neviem, akým spôsobom by bola bezpečnosť samotných ruských hokejistov alebo bezpečnosť kohokoľvek iného narušená. Vôbec mi to nesedí,“ zamýšľa sa šéf sekcie športu STVR.
Spomínané vyjadrenie považuje za zmierňovanie postoja k Rusku. „Tento trend pozorujeme aj u krajín, ktoré boli silné členské krajiny IIHF a boli najviac proti štartu Rusov. Hovoríme o krajinách ako Fínsko, Švédsko či Lotyšsko, ktoré s nimi majú nejaké historické skúsenosti. U Lotyšov až tak nie, ale u severských krajín vidíme, že už nie sú také striktné vo svojom postoji. Na začiatku jasne deklarovali, že ak Rusi nastúpia na nejaký turnaj, tak oni sa ho nezúčastnia, a to primälo IIHF k veľmi striktnému postoju,“ hovorí Gašpar.
Odôvodnenie IIHF sa nepozdáva ani Rusnákovi. „Najbližšie majstrovstvá sveta sa budú hrať vo Švédsku a Dánsku, ďalší rok vo Švajčiarsku. To nie sú krajiny, v ktorých by polícia nemala nejakú silu zabrániť narušenie. Rusi by určite boli v nejakej väčšej bubline ako ostatné tímy. Zažil som už aj lepšiu komunikáciu, ale tak IIHF musela niečo povedať,“ poskytol svoj pohľad bývalý hokejista.
Slabej argumentácie sa chytili aj Rusi
Argumentácie IIHF sa chytili aj Rusi, ktorí ju nepovažujú za dostatočne silnú. Bývalý útočník a aktuálne zástupca ruského hokeja pre medzinárodné záležitosti Pavel Bure sa vyjadril, že zväz by mohol posilniť bezpečnosť tímu, aby hokejoví fanúšikovia po celom svete mohli opäť vidieť v akcii jeden z najsilnejších tímov planéty.
„Tým, že sa jasne a striktne nepovie dôvod, prečo na MS hrať nemôžu a dáva sa zástupný dôvod, ktorý je postavený na vode, tak aj samotní Rusi ho vedia dokonale vyvrátiť. Ak by neboli usporiadatelia, tak oni sami by sa vedeli o bublinu svojho hokejového tímu postarať viac než dokonale. Dávaním zástupného dôvodu sa debata opäť odvádza od podstaty veci,“ uviedol Gašpar.
Bure sa zároveň nechal počuť, že toto rozhodnutie napadnú na súde a docielia svoje. „Nejaký krok museli vyvinúť aj voči ruskej verejnosti, aby obhájili, že na MS nie sú už štvrtý rok. Aj mnoho iných ruských športovcov, nielen Bure, či už dobrovoľne alebo pod nátlakom, musia hovoriť túto ruskú pesničku. Títo hráči jedno hovoria a možno druhé si myslia,“ okomentoval Rusnák.
IIHF a MOV sú pod obrovským politickým tlakom
Šport a politika sa nedajú oddeliť. Aj preto sú IIHF a Medzinárodný olympijsky výbor podľa Gašpara pod politickým tlakom.
„Nebudem zo seba robiť odborníka na geopolitiku. Sledujeme však, že politické garnitúry v krajinách, o ktorých sme si to možno nemysleli, prechádzajú výraznými zmenami. Či už je to napríklad návrat Donalda Trumpa do prezidentského kresla USA, ktorý výrazne prekresľuje politickú mapu celého sveta, a tým pádom môže aj meniť tlaky. IIHF a obzvlášť MOV sú pod obrovským tlakom. Ale kto ten tlak a akým spôsobom na nich vyvíja,“ zamyslel sa Gašpar.
„Určite vieme, aký tlak vyvíjajú Rusi a čo je ich jednoznačnou motiváciou vrátiť sa na vrcholnú scénu. Keďže sa im nepodarilo dostať sa na MS, teraz sú zacielení na olympijský turnaj, ktorý bude po 12 rokoch s hráčmi z NHL. To je najvyššia svetová scéna, na ktorú sa chcú vrátiť a rozbaliť to tam,“ uzavrela dlhoročná tvár športu STVR.