Tok plynu sa obrátil. Slovensko už piaty deň posiela surovinu na Ukrajinu. Podľa analytika si náš východný sused musí doplniť zásoby po viacerých ruských útokoch na energetickú infraštruktúru. Ich cieľom sú aj zásobníky a ložiská zemného plynu. Veľký záujem Ukrajiny o surovinu spôsobil nárast cien na dvojročné maximum.
Ukrajina momentálne dováža 17 miliónov kubických metrov plynu denne. Najviac plynu prichádza cez maďarskú, slovenskú a poľskú plynárenskú infraštruktúru. Podľa ministerky hospodárstva to však neznamená, že plyn predávajú slovenské firmy.
Tranzitu plynu na Ukrajinu sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Boris Novotňák:
„Ale sú to české, nemecké spoločnosti. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) nedodáva plyn na Ukrajinu a nemám informácie, že by nejaká iná slovenská spoločnosť dodávala plyn na Ukrajinu,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Podľa analytikov je dopyt Kyjeva po plyne rekordný. Ukrajina bola totiž podobne ako Slovensko závislá od plynu z Ruska. Nedostatok však spôsobila aj vojna na Ukrajine.
„Hlavne v dôsledku Ruských útokov za posledné dni, počas ktorých sa oslabila možnosť produkovať plyn na Ukrajine a distribuovať ho v rámci územia,“ pripomenul analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Slovenské firmy síce plyn na Ukrajinu nedodávajú, ale podľa premiéra ho môžeme rovnako, ako to v januári urobila Ukrajina, zastaviť.
„Máme morálne právo uvažovať nad metódami, ako zastaviť zahraničné dodávky na Ukrajinu. Tieto zahraničné dodávky z Európy na Ukrajinu totiž spôsobujú ešte väčší tlak na ceny plynu, ktorá sa už dnes pohybovala na rekordnej úrovni okolo 60 eur za megawat hodinu,“ vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).
„Naše morálne právo je podporovať suseda, ktorý je napadnutý. Myslím si po prvé, že na tom Slovensko zarobí a po druhé, je to veľmi dôležitá podpora nášho suseda,“ reagoval poslanec NR SR Ivan Štefunko (PS).
Možný je silnejší tlak Európskej únie
Vysoký dopyt nášho suseda vyhnal cenu plynu na trhoch na úroveň 58 eur za megawatthodinu. Na zastavenie dodávok ruského plynu tak nereaguje len náš premiér. Podobne to vidí podľa analytika aj holandská RaboBank. Tá poukázala na to, že vysoké ceny plynu môžu nalomiť aj ochotu viacerých skalných podporovateľov Ukrajiny.
„Pokým budú pretrvávať vysoké ceny na európskom trhu, tak si viem predstaviť, že tu bude aj sinejší tlak Európskej únie, aby tranzit obnovila,“ zhodnotil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ceny plynu sa budú čoskoro odvíjať nielen od toho, či Ukrajina dovolí prevoz ruského plynu, ale aj od počasia. To sa môže zmeniť už tento víkend, keď podľa SHMÚ príde na územie Európy arktický vzduch.