Prípadné predčasné voľby by boli najhorším riešením najmä pre SNS a Hlas-SD, uviedol politológ. Premiér Robert Fico sa podľa neho bude usilovať udržať pri moci aj za cenu menšinovej vlády. Ústavný právnik vysvetľuje, že vláda môže fungovať aj bez väčšiny v parlamente.
Kým strana Hlas-SD je pripravená prísť o jeden post vo vláde, Slovenská národná strana (SNS) tlaku rebelujúcich poslancov ustúpiť nechce. Politológ Tomáš Koziak z Vysokej školy Medzinárodného podnikania v Prešove pripomína, že práve pre tieto strany je zotrvanie vo vláde kľúčové.
„Prípadná nedohoda a cesta k predčasným voľbám by boli najhorším riešením predovšetkým pre Slovenskú národnú stranu a Hlas,“ povedal. „Ich voličské preferencie naznačujú, že určite by si takú pozíciu, akú majú teraz v parlamente, neobhájili,“ dodal.
Možným východiskám koaličnej krízy sa v Rádiožurnále o 12.00 h venoval redaktor Lukáš Dzivý.
Predčasné voľby odmietajú
Strany zároveň odmietajú zahlasovať za prípadné skrátenie volebného obdobia a vyhlásenie predčasných volieb. Ústava však ráta aj s možnosťou, že by vláda nevedela v parlamente prijímať zákony, vysvetľuje ústavný právnik Marián Giba z fakulty sociálnych ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.
„Musela by nastať nejaká blokáda v parlamente, ktorá by trvala tri, štyri až šesť mesiacov – podľa toho, o čo presne by išlo,“ povedal. „Potom by prezident mal možnosť – nie však povinnosť – národnú radu rozpustiť, čím by prestala existovať.“ vysvetlil. Dodal, že vtedy by všetkým poslancom zanikol mandát a čakalo by sa na predčasné voľby.
Slovensko podobný scenár ešte nezažilo. Tomáš Koziak si myslí, že takýto krok si neželá ani premiér Róbert Fico. „Robert Fico bude robiť všetko pre to, aby sa pri moci udržal za akúkoľvek cenu, aj za cenu menšinovej vlády,“ uviedol.
S menšinou sa dá vládnuť
Menšinovú vládu malo Slovensku už za minulého volebného obdobia. Giba dopĺňa, že s menšinou sa vládnuť dá.
„Napriek situácii, že vláda formálne nemá vo svojich radoch 76 alebo viac poslancov, ktorí sa k nej hlásia, tak to nie je taký problém,“ uviedol. „Väčší problém nastáva vtedy, keď vláde neprechádzajú návrhy, alebo je pravidelne problém z uznášaniaschopnosťou parlamentu. Skrátka, že to nefunguje,“ povedal.
V prípade, ak nepríde, chce premiér v pondelok (17. 2.) prísť za prezidentom Petrom Pellegrinim s upraveným menoslovom vládneho kabinetu. Hlava štátu už odkázala, že prípadný nový kabinet nevymenuje automaticky.
Rádiožurnál o 12.00 h zo 14. februára si môžete vypočuť aj vo forme podcastu: