Prezident Peter Pellegrini odmieta, že by chcel úradnícku vládu. O prípadných personálnych zmenách kabinetu rozhodne až po dôkladnom zvážení návrhov. Strana Hlas-SD ponúka post vicepremiéra strane Smer-SD. Národniari by zas mohli prísť o rezort cestovného ruchu a športu.
Riešením politickej situácie je podľa prezidenta buď konsolidácia pomerov v parlamente pri jeho súčasnom zložení, alebo dohoda poslancov na predčasných voľbách. V prípade možnej rekonštrukcie vlády čaká, s čím koalícia príde.
Aktuálnej situácii v koalícii sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Jakub Horáček:
„V prípade, že prezident dostane od predsedu vlády akékoľvek personálne návrhy, podrobne sa s nimi oboznámi a až potom bude konať,“ uviedla v písomnom stanovisku Kancelária prezidenta SR.
Na stabilizáciu koalície strana Hlas pravdepodobne obetuje post podpredsedu vlády pre plán obnovy, ktorý aktuálne zastáva Peter Kmec. Predseda strany Matúš Šutaj Eštok ponúkol túto funkciu strane Smer. Zdôvodňuje to tým, že aj Hlas je spoluzodpovedný za krízu v koalícii, keď prišiel o troch poslancov v parlamente.
Politická kultúra
„Je to, myslím, že v politickej kultúre normálne. Ja sa určite nebudem hádzať o zem, pretože traja poslanci reprezentujú nejaký podiel v rámci tohto celého. Mne v prvom rade záleží na stabilite vládnej koalície a nie, či budeme mať sedem alebo šesť ministerstiev,“ zhodnotil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Po prípadnom odchode ministra informatizácie Richarda Rašiho do parlamentu, ktorého sa má stať predsedom, by na jeho ministerskú stoličku mohol zasadnúť práve Peter Kmec.
Stále nie je jasné, ako sa koalícia vyrovná s nezaradenými poslancami Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom. No a s nespokojným poslancom Hlasu Jánom Ferenčákom podľa jeho slov nerokujú ani mu nedali ponuku vo vládnom kabinete.
„Boli vylúčení dvaja poslanci, to je pán Šalitroš a pán Migaľ. S nimi som v kontakte, pretože pre mňa má jediný zmysel pokračovanie podpory tejto vlády, ak bude zabezpečených 79 poslancov,“ povedal poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD).
SNS môže prísť o rezort cestovného ruchu
Slovenská národná strana (SNS) sa pravdepodobne bude musieť vzdať ministerstva cestovného ruchu a športu. O tom, že premiér Robert Fico chce rezort zobrať národniarom a ponúknuť ho tzv. huliakovcom, písal Andrej Danko v otvorenom liste premiérovi.
„Je zrejmé, že niektorí ľudia v SNS ako aj v Hlas-SD uverili možnosti individuálnej dohody s Vami, ako s premiérom a predsedom najsilnejšej politickej strany. Nie my, ale Vy ste ich legitimizovali, dal im nádej dohody a chcete ich odmeniť za zradu, akú spáchali na svojich materských stranách,“ reagoval Andrej Danko (SNS) na sociálnej sieti.
Premiér Robert Fico nereagoval na obvinenia predsedu SNS. Rudolf Huliak odmieta komentovať rokovania s premiérom. Opozícia hovorí, že rekonštrukcia vlády ani kupčenie s poslancami situáciu v koalícii neupokojí. Riešením sú podľa nej predčasné voľby v čo najskoršom termíne.
„Už viac ako pol roka sme svedkami toho, že upadá táto vládna koalícia. Nevie prijímať zákony. To, čo malo byť schvaľované 24. decembra, nie je na programe ani na 25. februára,“ pripomenul poslanec NR SR Milan Majerský (KDH).
„Neriešia krízové situácie, ktoré na Slovensku máme. Zaoberajú sa len sebou, svojimi nomináciami a prípadne ešte nejakými výletmi na Formulu 1,“ skonštatoval poslanec NR SR Juraj Krúpa (SaS).
„Je psou povinnosťou nás všetkých v koalícii sa dohodnúť a pokračovať, lebo za plotom čakajú Matovič, Remišová, Grohling, Šimečka. Predpokladám, že v pondelok by mohlo prísť k rozuzleniu,“ komentoval minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Vtedy uplynie aj ultimátum premiéra Roberta Fica, ktoré dal predsedovi Hlasu a SNS.