Na hlavný obsah

Programová vyhláška ministerstva zdravotníctva stále neexistuje. Stoja tak rokovania o platoch aj podpisy nových zmlúv

Vedenie rezortu tvrdí, že na jej znení pracuje.

Programová vyhláška ministerstva zdravotníctva stále neexistuje. Stoja tak rokovania o platoch aj podpisy nových zmlúv
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Programová vyhláška ministerstva zdravotníctva stále neexistuje. Dokument, ktorý určuje spôsob akým rezort prerozdelí peniaze, má byť zverejnený do 15. januára, opakovane však mešká už niekoľko rokov po sebe.

Vedenie rezortu informovalo, že na znení vyhlášky pracuje a zverejní ju ešte tento alebo budúci týždeň. Chýbajúci dokument však ovplyvňuje dianie v sektore – ambulancie, nemocnice aj vyjednávania o platoch.

Chýbajúcej programovej vyhláške ministerstva zdravotníctva sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Nina Belicová Alžbetkinová:

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú bez takzvanej programovej vyhlášky problém rokovať o dodatkoch k zmluvám. Poisťovne totiž nevedia, koľko peňazí pôjde na lieky či špecializovanú zdravotnú starostlivosť.

„To si vyžaduje určitý čas a my sme každý rok potom tlačení do toho, že rýchlo pod časovým stresom sa musíme rozhodnúť, lebo nám skončí platnosť zmlúv,“ povedala výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa.

„Tým pádom by sme zostali nezmluvnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ skonštatovala Trenčanská Bedušová. Pacienti by si tak museli platiť za všetky výkony z vlastnej peňaženky.

Stoja rokovania o platoch

Dokument však ovplyvňuje aj zamestnancov. Šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay vysvetľuje, že nemôžu rokovať o platoch a aj ich možné zvýšenie je nateraz v nedohľadne.

„Má asociácia nemocníc na stole našu požiadavku k rokovaniu, kde sme požadovali navýšenie platov pre nezdravotníkov o 10 percent od 1. januára, čo vidíme, že je už nereálne,“ skonštatoval Szalay.

Prezident asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko hovorí, že riaditelia nemôžu vypracovať finančné plány, keďže nevedia s akým balíkom peňazí môžu počítať. Dodal však, že ani vyhláška nevyrieši súčasný nedostatok peňazí. Dôvodom je aj dohoda s lekármi.

„Jedným z hlavných dôvodov je memorandum a následné novely zákonov, ktoré výrazne navýšili náklady na celý systém na tento rok,“ podotkol Petko.

Vlachynský: Programová vyhláška nie je najlepšou možnosťou

Podľa Martina Vlachynského z INESS programová vyhláška nie je najlepšou možnosťou. Myslí si, že poskytovatelia by mali s poisťovňami vyjednávať. „Mali by bojovať o tie svoje zdroje a mali by bojovať argumentami, akú pridanú hodnotu prináša a prečo by mal dostať viac zdrojov,“ uviedol.

Podobný systém funguje aj v Česku. Takzvaná úhradová vyhláška stanovuje rozdelenie peňazí na základe vyjednávacieho konania. Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Štofko vysvetlil, že na ministerstve hovoria aj o tom, ako systém upraviť.

„Lebo asi ju nebudeme držať v takomto nejakom striktne rigidnom režime alebo pohľade. Momentálne však už finišujeme návrh. Ja by som bol veľmi rád, keby sa nám podarilo tento týždeň najneskôr v priebehu budúceho týždňa ísť s vyhláškou do medzirezortného pripomienkového konania,“ uzavrel Štofko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál