Na hlavný obsah

Protesty Slovensko je Európa: V Bratislave sa zišlo vyše 40-tisíc ľudí, demonštrácie sa konali aj v zahraničí

Protesty prebiehali v desiatkach miest.

Protesty Slovensko je Európa: V Bratislave sa zišlo vyše 40-tisíc ľudí, demonštrácie sa konali aj v zahraničí
Ľudia protestovali proti vláde Roberta Fica (Smer-SD). Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa pokračovali. Ľudia vyšli do ulíc aj v hlavnom meste, zišli sa na bratislavskom Námestí slobody, ktoré celé zaplnili. Zišlo sa ich tam približne 42- až 45-tisíc.

Ľudia protestovali proti krokom vlády Roberta Fica (Smer-SD), a to v kontexte domácej aj zahraničnej politiky. Kritizovali napríklad situáciu v zdravotníctve, školstve či v polícii, ale aj premiérovo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Protesty sa konali v Bratislave, ale aj v ďalších mestách na Slovensku, napríklad v Banskej Bystrici, Nitre, Žiline či v Trnave. Pridali sa tiež viaceré zahraničné mestá.

Podľa polície zhromaždenia prebiehali pokojne. „Dnešné verejné zhromaždenia vo viacerých slovenských mestách prebiehali pokojne a bezpečne, bez situácií, ktoré by vážne narušili verejný poriadok,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Martina Sláviková.

Pozrite si zábery zo zhromaždenia Slovensko je Európa v Bratislave a v Novom Meste nad Váhom:

Protest Slovensko je Európa v Bratislave sledovala redaktorka Andrea Šeligová. Pozrite si jej vstup v relácii Správy:

Spoločne proti chaosu a drahote v Košiciach

Protestujúci sa v metropole východu zišli pri Dolnej Bráne. Tisícky ľudí v Košiciach vyšli na protest so slovenskými vlajkami aj s vlajkami Európskej únie. Toto zhromaždenie zorganizovala iniciatíva Košice spoločne a pomenovala ho Spoločne proti chaosu a drahote.

Organizátori v pozvánke na sociálnej sieti volajú po návrate Slovenska do „prosperujúcej Európy“. Chcú, aby sa krajina stala opäť prosperujúcou. Protestuje sa aj v iných mestách východného Slovenska, prvýkrát napríklad aj v Gelnici.

Protest v Košiciach monitoroval pre Správy z regiónov redaktor Ondrej Behún:

Aj Brno hovorí, Slovensko je Európa

Podľa odhadov až 500 Slovákov protestovalo 7. februára na Námestí Slobody v Brne proti zahraničnej politike vlády premiéra Roberta Fica. V Brne akciu organizovali Slováci a Slovenky žijúce v meste. Protestujúci ľudia zaplnili priestor pred morovým stĺpom.

„Chceme vyjadriť nesúhlas s výrokmi štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky, ktorí znevažujú slovenských občanov a občianky, útočia na ich právo slobodného prejavu a šíria v spoločnosti nenávisť, zastrašovanie a dezinformácie. Ďakujeme, že ste sa tu dnes stretli, aby sme spoločne dali najavo, že aj Brno hovorí: Slovensko je Európa,“ povedala za organizátorov Mária Jakabová.

Medzi protestujúcimi boli predovšetkým mladší ľudia, študenti, prišli ale napríklad aj rodiny s malými deťmi.

Vidno boli slovenské vlajky či vlajky Európskej únie, tiež transparenty s nápismi ako: „Ako chutí moc, pán Fico? „či“ Kadiaľ do Tbilisi? „Tiež: „Slovensko potrebuje zmenu, nie návrat do minulosti“. Ďalšie transparenty vyzývali slovenského premiéra, aby odstúpil.

Snímka zo zhromaždenia Slovensko je Európa v Brne.
Snímka zo zhromaždenia Slovensko je Európa v Brne.Foto: ČTK / Šálek Václav

Stovky ľudí v Prahe

K desiatkam protestov, ktoré sa na Slovensku v piatok konajú proti krokom vlády Roberta Fica, sa opäť pridali aj Slováci žijúci v zahraničí. V Prahe sa na Námestí Václava Havla pred českým Národným divadlom zišli stovky ľudí, ktorí skandovali, aby Fico odstúpil.

Pražské zhromaždenie, ktoré sa prvýkrát presunulo z už tradičného miesta pred slovenským veľvyslanectvom v štvrti Bubeneč do centra, organizuje spolok slovenských rodákov Pražská kaviareň. Cieľom je podľa ich slov vyjadriť podporu demokratickému Slovensku.

Študenti poukázali na zhoršujúce sa podmienky pre život ich rovesníkov na Slovensku. Vláda podľa nich problémy mladej generácie dlhodobo ignoruje a stupňuje proti nej útočnú rétoriku. Výsledkom toho je, že Slovensko v súčasnosti patrí ku krajinám s najvyšším počtom študentov v zahraničí, podotkli.

„Každý piaty vysokoškolský študent uprednostní zahraničnú univerzitu pred štúdiom doma. Mnohí z týchto študentov, ktorí zakúsia kvalitu života v zahraničí, sa už na Slovensko nevrátia,“ upozornilo študentské fórum.

Ľuďom sa prostredníctvom videa prihovoril aj známy český katolícky kňaz Tomáš Halík. Zdôraznil v ňom, že cíti vážnu morálnu povinnosť sa v tomto čase vyjadrovať k dianiu na Slovensku, keďže väčšinu života prežil ako Čechoslovák a za normalizácie úzko spolupracoval so slovenským kresťanským disentom.

„V tejto dobe – určite na prospech ČR – rastie emigrácia vzdelaných a schopných Slovákov a Sloveniek do našich miest. Chceme, aby sa tu cítili dobre, patria medzi nás. Ale vážime si aj to, že sa neprestali zaujímať o osud Slovenska a vyjadrujú spolu s nami podporu zápasom demokratickej opozície na Slovensku,“ povedal Halík a dodal, že od priaznivcov slovenskej vlády dostáva vulgárne e-maily, v ktorých sa mu okrem urážok aj vyhrážali zabitím.

Probst: Čoraz viac krajanov prejavuje záujem pomáhať Slovensku

V závere protestu vystúpil predseda spolku Pražská kaviareň Andrej Probst, ktorý vyzval na zastavenie šírenia násilia, nenávisti a klamstiev. Komunity Slovákov, ktorí sa aktivizujú v zahraničí, podľa neho silnejú.

„Čoraz viac krajanov prejavuje záujem pomáhať Slovensku, pritom každý, kto je na Slovensku, má niekoho známeho v zahraničí. Preto sa spájajme, komunikujme spolu, povzbudzujme sa a vysielajme signály do všetkých regiónov Slovenska, že v tom nie sú sami,“ povedal Probst.

Na snímke protivládny protest Slovákov v Prahe 7. februára 2025.
Na snímke protivládny protest Slovákov v Prahe 7. februára 2025.Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Pridalo sa k nim aj Študentské fórum Slovákov v zahraničí, ktorí akciu začali pochodom z Námestia Jana Palacha pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej až k Piazzette Národného divadla, kde sa následne začal protest.

Okrem Prahy či Brna slovenskí rodáci protestovali tiež v Amsterdame, Berlíne, Kodani, Krakove, Londýne, Luxemburgu či v mestách Newbridge, New York, Paríž a Štokholm. Vyše 100 krajanov prišlo v Bruseli pred sídlo Európskej komisie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko