Iren Koreneva pochádza z východu Ukrajiny, no spolu so svojou rodinou žije už roky v Kyjeve. Práve tam ju v jedno februárové ráno prebudila správa o vojne, ktorej neverila, že niekedy príde.
„O štvrtej ráno ma zobudil telefonát. Známy sa ma spýtal, ako sa držím. Odpovedala som, že dobre, a opýtala som sa, čo sa deje. Povedal mi, aby som si pozrela správy. Nemusela som – už som začala rozoznávať výbuchy a cítiť zápach dymu. Keď som vyzrela von, videla som lietajúci popol. Bývame vedľa budovy tajnej služby SBU – ten smrad a popol boli z tajných dokumentov, ktoré na dvore pálili, aby sa k nim nedostali Rusi,“ spomína účtovníčka Iren.
V momente, keď sa od ich susedov vznášal dym spáleného papiera, pochopili, že situácia je vážna. Ešte v ten deň sa zbalili a s dvomi deťmi nasadli do vlaku smerom na západ. V Užhorode sa napokon rozhodli, že sa rozdelia.
Manžel Iren nám povedal, že na veľké lúčenie ako z filmu čas nebol. Najemotívnejšie preňho bolo, keď sa mal rozlúčiť s dcérou a so synom. On v Užhorode ostal, zvyšok rodiny pokračoval na Slovensko. Po dvoch mesiacoch sa vrátil domov do Kyjeva.
“Kyjev bol v apríli úplne iný. Mesto bolo prázdne, bez áut, mali sme veľa blokpostov, nefungovalo kúrenie, na stanici všetkých preverovali. Bez rodiny mi bolo smutno, ale bol som rád, že sú v bezpečí,” spomína špecialista na logistiku Igor Korenev.
Rodine pani Iren sa v Správach venovala redaktorka Kristína Chrenková:
Iren prvý mesiac na Slovensku preplakala. Chcela sa vrátiť domov. Napokon určitý čas bývali v Kyjeve a potom zase niekoľko mesiacov v Bratislave. Nakoniec sa rozhodli prísť naspäť. Dôvodom bola práca aj deti.
“Bolo mi hrozne, chcela som ísť domov, lebo to bolo po prvý raz, čo sme na tak dlho odišli z domova. No je pravda, že sme spoznali skvelých ľudí, ktorí nám pomáhali a snažili sa nás rozveseliť,” hovorí študentka Ana Koreneva.
Iren a jej rodina naďalej sleduje situáciu na Slovensku aj jeho zhoršujúce sa vzťahy s Ukrajinou. Tvrdia, že výroky politikov ich mrzia, ale o krajine vedia svoje.
“V porovnaní s minulosťou sa dnes o Slovensku v ukrajinských mediách hovorí oveľa viac, a to najmä v súvislosti s vyjadreniami politikov. Na zlé ukrajinsko-slovenské vzťahy pozeráme ako na niečo dočasné,” dodáva doktor politických vied Petro Oleščuk.
Podľa analýzy nemeckého výskumného inštitútu poskytlo Slovensko do konca roka 2024 pomoc Ukrajine v hodnote tri a pol miliardy eur.