Generálny tajomník NATO Mark Rutte v stredu (12. 2.) súhlasil s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, že je potrebné, aby sa európski spojenci viac podieľali na pomoci Ukrajine.
„Súhlasím s ním, že musíme dorovnať bezpečnostnú pomoc poskytovanú Ukrajine,“ povedal Rutte. „Na to, aby sme skutočne zmenili smerovanie konfliktu, musíme urobiť ešte viac,“ dodal.
Čím bude Ukrajina silnejšia na bojisku, tým bude podľa Rutteho silnejšia aj za rokovacím stolom a tým bude aj väčšia šanca na dosiahnutie dohody o trvácnom mieri. „To je to, čo vo finále chceme. Pre Ukrajinu, pre našu spoločnú bezpečnosť a pre globálnu stabilitu,“ uviedol.
Výdavky na obranu
Vo štvrtok (13. 2.) sa v Bruseli stretnú ministri obrany členských krajín NATO. Popoludní zasadne Rada NATO-Ukrajina, na ktorom sa zúčastní aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov a šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.
Jednou z hlavných tém rokovania ministrov je zvýšenie výdavkov na obranu. Pôvodný záväzok vydávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) plnia podľa Rutteho asi dve tretiny spojencov.
Členské krajiny Aliancie vlani prekonali svoj cieľ a poskytli Ukrajine bezpečnostnú pomoc v objeme presahujúcom 50 miliárd eur. Európa a Kanada prispeli podľa hovorkyne NATO viac ako polovicou z tejto sumy, zvyšok poskytli USA. Pôvodný cieľ bol pritom poskytnúť Ukrajine pomoc minimálne za 40 miliárd eur.
Ministri budú hovoriť aj o ruských hybridných útokoch na členské štáty NATO, hlavne o najrôznejších sabotážach a útokoch na kritickú infraštruktúru.
Rutte a jeho ľudia „intenzívne diskutujú a koordinujú“ s tímom amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Zdôrazňujeme, že v tomto konflikte nejde len o Ukrajinu, Rusko a Európu, ale že sú do neho zapojené aj ďalšie krajiny, napríklad Čína a Severná Kórea,“ uviedol šéf NATO.
Dodal, že sa veľmi teší na štvrtkové stretnutie s americkým ministrom obrany Petom Hegsethom. „Už sme spolu hovorili po telefóne a zhodli sme sa, že je pred nami veľa práce,“ dodal Rutte.