Na hlavný obsah

Rast slovenskej ekonomiky sa podľa rozpočtovej rady spomalí. Bude ho brzdiť konsolidácia aj slabší zahraničný dopyt

Naopak ju podporí čerpanie plánu obnovy.

Rast slovenskej ekonomiky sa podľa rozpočtovej rady spomalí. Bude ho brzdiť konsolidácia aj slabší zahraničný dopyt
Členovia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Foto: TASR/Martin Baumann

Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku mierne spomalí na 1,9 percenta z minuloročných dvoch percent. Stimuly do ekonomiky budú prichádzať najmä z predpokladaného rýchlejšieho čerpania plánu obnovy v objeme vyše dvoch miliárd eur a zo strany domáceho dopytu.

Konsolidácia verejných financií, ktorá je vzhľadom na ich zlý stav nevyhnutná, bude naopak dočasne oslabovať ekonomiku. Zvolená štruktúra toto oslabenie ešte mierne prehĺbi a predĺži. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok (13. 2.) zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

„V tomto a najbližších rokoch bude vývoj ekonomiky výrazne ovplyvňovať predovšetkým domáca hospodárska politika. Preto sú najdôležitejšími faktormi tejto prognózy konsolidácia, dotovanie regulovaných cien energií a čerpanie prostriedkov z plánu obnovy,“ priblížila RRZ v aktualizovanej prognóze, v ktorej zohľadnila aktuálne informácie vrátane schváleného konsolidačného balíčka.

„Z externého prostredia je potrebné do úvahy vziať aj ohlásené obchodné clá, ktoré budú mať vplyv na zahraničný dopyt a môžu prehĺbiť už tak jeho spomalený rast,“ dodala.

Nárast firemných daní a zavedenie dane z finančných transakcií povedie podľa RRZ k spomaleniu investícií v súkromnom sektore. Ekonomiku negatívne poznačí aj zhoršenie predpokladov o vývoji európskej a globálnej ekonomiky v budúcich rokoch. To odsúva oživenie zahraničného obchodu na rok 2026. Aj to len za predpokladu nezavádzania výrazných obchodných ciel v globálnom meradle.

Dotovanie cien energií

Rozpočtová rada pripomenula, že aj tento rok pristúpila vláda k plošnému dotovaniu cien energií, čo bude mať jednorazový efekt na zníženie inflácie o približne 0,8 percentuálneho bodu (p. b.). Bude to však na úkor vyšších výdavkov verejných financií. „Inflácia by tak tento rok mohla dosiahnuť 4,2 percenta, pričom asi polovica medziročného zvýšenia je daná zvýšením daní,“ vyčíslila RRZ. V ďalších rokoch by mala inflácia spomaliť pod 3 percent.

V roku 2026 očakáva rada o niečo vyšší rast ekonomiky na úrovni 2,1 percenta. Prispejú k tomu opäť zvýšené investície z plánu obnovy, ktorý vstúpi do záverečnej fázy, ako aj predpokladané nižšie tempo ozdravovania verejných financií ovplyvnené volebným cyklom.

„V budúcom roku a ďalších rokoch predpokladáme postupné oživovanie zahraničného dopytu. RRZ v hlavnom scenári predpokladá, že vláda do roku 2027 už nepristúpi k zreálneniu cien energií pre domácností a bude ich ďalej dotovať z verejných zdrojov. Tým dočasne zabráni ich premietnutiu do inflácie,“ avizovala rada.

Ukončenie plánu obnovy

V roku 2027 by sa malo v ekonomike utlmujúco prejaviť ukončenie plánu obnovy. Na druhej strane RRZ vo volebnom roku počíta len s minimálnou konsolidáciou. Pozitívne by malo byť hospodárstvo ovplyvnené nástupom výroby v automobilke Volvo. Ekonomika podporená silnejúcim domácim dopytom a exportom by tak mala rásť opäť o 2,1 percenta.

Na začiatku nového volebného cyklu v roku 2028 očakáva RRZ obnovenie konsolidácie. To spolu s prebiehajúcimi demografickými zmenami a návratom regulovaných cien na trhové podmienky dočasne spomalí rast hrubého domáceho produktu (HDP) na 1,8 percenta. V roku 2029 by mala podpora zo strany očakávaného vyššieho čerpania eurofondov a nižšieho objemu konsolidácie znamenať opäť rýchlejší ekonomický rast presahujúci dve percentá.

Dobrá kondícia trhu práce nebude podľa RRZ výrazne narušená konsolidáciou, a to aj vďaka plánu obnovy a eurofondom. Napriek avizovanému znižovaniu zamestnanosti vo verejnom sektore by mala miera nezamestnanosti oscilovať okolo úrovne 5,3 percenta.

Nárast zamestnanosti v prvých rokoch prognózy bude pod vplyvom predchádzajúceho vysokého počtu predčasných dôchodkov v rokoch 2023 a 2024 a prílevu zahraničnej pracovnej sily na slovenský trh. Neskôr ju bude znižovať najmä klesajúci počet obyvateľov v produktívnom veku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika