Slovensko by mohlo vyslať vojakov, ktorí by pomáhali na misii Bezpečnostnej pomoci a výcviku NATO pre Ukrajinu. Hoci ministerstvo obrany tvrdí, že nemajú smerovať na Ukrajinu, proti sa postavili poslanci SNS. Slovensko je súčasťou obranného celku a plní v ňom svoje úlohy.
Šesť – to je počet vojakov, o ktorých požiadala NATO Slovensko, aby podali pomocnú ruku na misii Bezpečnostnej pomoci a výcviku NATO pre Ukrajinu. Majú pomôcť na veliteľstvách v Nemecku a v Belgicku.
„Veríme, že ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) ani nenapadne po udalostiach, ktoré sa dejú na území SR v súvislosti s útokom na ústavnoprávne zriadenie, o takejto aktivite uvažovať,“ uviedla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.
Koaličná SNS tak reagovala na udalosti z posledných týždňov. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) hrozí na Slovensku prevrat. V pozadí protestov, ktoré sa u nás konajú, má stáť podľa neho Gruzínska národná légia. Tá je súčasťou ukrajinskej armády.
Ukrajinské ministerstvo obrany ale obvinenia Roberta Fica poprelo. Poslanci strany Smer-SD hovoria, že strana Andreja Danka nemusí mať obavy. „Ja ich vyzývam, nech vyzývajú svojich ministrov. Minister obrany je zmysluplný, šikovný človek a zariadi sa presne tak, ako má,“ reagoval poslanec Peter Šuca (Smer-SD).
Vyslaniu slovenských vojakov sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:
Nejde o priame vyslanie
Podľa ministerstva obrany pri misii nejde o priame vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu. Medzi úlohy tejto aktivity patrí pomoc pri poskytnutí bezpečnosti, oprava vybavenia, ale najmä výcvik vojakov mimo Ukrajiny a podpora ukrajinských ozbrojených síl.
„Chceme ubezpečiť našich koaličných partnerov, že o vyslaní slovenských vojakov na Ukrajinu naozaj neuvažujeme. Nás NATO požiadalo o vyslanie šiestich príslušníkov v rámci aliančnej aktivity so zameraním na informačné technológie na veliteľstvá do Wiesbadenu v Nemecku a Monse v Belgicku,“ vysvetlil hovorca rezortu obrany Michal Bachratý.
Podľa opozície sa Slovensko zaviazalo, že bude podporovať našich spojencov na východnom krídle NATO.
„Ak už aj toto bude problém, tak všetko, čo hovoríme o tom, že máme pochybnosti o zahraničnej politickej orientácii SR, sa len potvrdzuje. Stabilita východného krídla je totiž aj stabilita naša,“ uviedol poslanec Martin Dubéci (PS).
„My máme svoje ukotvenie jasné. Keď pán predseda Danko chce, nech sa zoberie a nech nám nerobí medzinárodnú hanbu,“ pridal sa poslanec František Majerský (KDH).
„Aktivita NATO, ktorá speje k tomu, aby na územie Ukrajiny boli vyslaní vojaci NATO, nie je v súlade so záujmami Slovenskej republiky,“ dodala hovorkyňa národniarov. Podľa vyhlásení predstaviteľov bolo povedané, že žiadna noha slovenského vojaka na Ukrajine nebude.