Slovenský rezort diplomacie si stojí za podporou rezolúcie OSN, ktorá žiada odchod ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť. Reaguje tak na kritiku vládnej SNS, ktorá za toto hlasovanie žiada ospravedlnenie. Ministerstvo zahraničných vecí hovorí o kompromisnom texte a principiálnom postoji. Proti rezolúcii hlasovalo Maďarsko, Izrael aj Spojené štáty americké.
Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska zdvihol ruku za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina.
„Je dôležité, aby si Slovenská republika zachovala svoju pozíciu a jasný postoj tak, ako to robí Maďarsko na čele s Viktorom Orbánom. Ak vláda niečo deklaruje, je nepredstaviteľné, aby naši zástupcovia na pôde medzinárodných inštitúcií hlasovali v rozpore s politikou, ktorú zastáva vláda na čele s Robertom Ficom s podporou SNS,“ píše sa vo vyjadrení strany.
Reakciám na podporu rezolúcie OSN sa v relácii Rádiožurnál Rádia Slovensko venoval redaktor Marián Žáry Kukelka:
Rezort diplomacie reaguje, že si za hlasovaním stojí. Ministerstvo vníma prijatú rezolúciu ako kompromis, ktorý pri treťom výročí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine zdôrazňuje dodržiavanie medzinárodného práva, nenarúšania hraníc a územnej celistvosti.
„Náš postoj je absolútne principiálny tak, ako je to v prípade neuznania Kosova zo strany Slovenskej republiky. Pokladáme to totiž za porušenie medzinárodného práva a narušenie teritoriálnej integrity Srbska,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Beatrice Szaboová.
Paradoxom tak ostáva, že Srbsko sa už prostredníctvom svojho prezidenta Aleksandara Vučiča za podporu rezolúcie ospravedlnilo. Rusko reagovalo, že ospravedlnenie prijíma. Naopak, hlasovanie Slovenska na pôde OSN vyzdvihol Ivan Korčok z Progresívneho Slovenska.
„Dúfam, že toto hlasovanie Slovenskej republiky za rezolúciu, odsudzujúcu ruskú agresiu, bolo premysleným krokom. Odkazujem vláde len tak ďalej. Snáď sa dožijeme takýchto krokov oveľa viac,“ uviedol.
Poškodený obraz Slovenska
Bývalý diplomat a exminister Rastislav Káčer varuje, že nejednoznačný imidž našej zahraničnej politiky môže poškodiť obraz Slovenska napríklad v očiach medzinárodných investorov.
„Buď máme suverénnu zahraničnú politiku, o ktorej rozprávajú z tej inštrukcie, ktorú ministerstvo zahraničných vecí dalo, alebo sme potom pobočkou ruskej zahraničnej služby. Ak Andrej Danko cíti potrebu byť na strane Severnej Kórey, Konga a iných svetových autokracií, nech sa páči, je to jeho voľba,“ dodal.
Za rezolúciu hlasovalo spolu 93 krajín, proti bolo 18. Okrem Ruska odmietli text napríklad aj Spojené štáty, Izrael či Maďarsko.