Slovensko bude musieť aj tento rok výrazne šetriť. Tretie kolo konsolidačných opatrení by malo byť podľa ministra financií viac o výdavkoch. Opozícia vládu kritizuje, že mala na sebe šetriť už skôr. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozornila, že nám hrozia komplikácie pri skladaní rozpočtu na budúci rok.
Suma, ktorú bude musieť štát ušetriť, bude podľa Ladislava Kamenického závisieť aj od vývoja v zahraničí, najmä v Nemecku. Práve to má totiž veľký vplyv aj na slovenskú ekonomiku.
„Musím povedať, že si treba počkať na februárovú prognózu, ako sa bude vyvíjať vývoj HDP. Zatiaľ hovoríme o sume okolo 800 až 850 miliónov eur, ktorá môže byť vyššia, vzhľadom na to, aký bude vývoj HDP,“ vyhlásil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Tretiemu kolu konsolidačných opatrení sa v relácii Správy venoval redaktor Boris Novotňák a redakcia:
Rast slovenského HDP by sa mal však podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť skôr spomaliť. „Náš odhad hospodárskeho rastu na tento rok je asi 1,8 percenta. Za dobrých časov Slovensko rastie okolo troch percent,“ uviedol člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.
Minister financií chce šetriť najmä na výdavkoch štátu, na mzdách a na nákupoch. Ekonóm toto rozhodnutie vníma pozitívne, ale obáva sa, či je 800 miliónov dostatočná suma.
Je nereálne, že by stačilo 800 miliónov, lebo už v súčasnosti koaliční partneri navrhujú nové opatrenia, ktoré prinášajú ďalšie výpadky vo verejných financiách,“ skonštatoval samostatný vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník.
Podľa opozičného SAS je takým výdavkom napríklad aj naplnenie memoranda vlády s Lekárskym odborovým zväzom, ktoré prináša do rozpočtu dlhodobé náklady.
„Ak by sa do praxe dostalo zníženie týždenného pracovného času zo 40 hodín na 37 a pol hodiny, tak to znamená len v súkromných nemocniciach prijať 240 nových lekárov Stálo by to, samozrejme, 70 miliónov,“ zhodnotil poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
Hrozí nám piate sankčné pásmo
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pripomína, že štát si v rozpočte na rok 2025 určil rezervu 400 miliónov eur. Pôvodne bola určená na vykrytie rizika z nedostatočného výberu daní a na cielenú energopomoc. Na zdravotníctve sa malo, naopak, ušetriť.
Teraz je to inak a vládny rozpočet sa už teraz podľa rozpočtovej rady navýši na 385 miliónov eur. „Keď to vezmeme dokopy, tak máme tri položky, ktoré nahryzávajú z rezervy tak, že ju už prekonali viac ako dvojnásobne,“ podotkol Šuster.
Dodržiavanie štátneho rozpočtu a konsolidácia je však potrebná kvôli zákonu o dlhovej brzde. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť uviedla, že náš hrubý dlh tento rok dosiahne 60 percent HDP. Dostaneme sa za to do piateho sankčného pásma.
V praxi preto hrozí, že ministerstvo financií bude musieť na rok 2026 zostaviť vyrovnaný rozpočet.