Urputná obrana Ukrajincov si za tri roky vojny vyberá svoju daň. Krajinu stále bránia, hoci podľa viacerých správ morálka aj odhodlanie klesli. Pre vysoký stres a vyčerpanosť mnohí vojaci upúšťajú od svojich povinnosti v prvej línii.
Pre dôstojníkov je to varovný signál. Kyjev preto na prelome štvrtého roku ruskej vojenskej agresie spúšťa veľkú reformu armády.
V akom stave je po troch rokoch vojny ukrajinská armáda, zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Klaudia Mikolášová:
Podľa prezidenta Volodymyra Zelenského bráni momentálne Ukrajinu viac ako 100 brigád. „Potrebujeme systém zboru. Armáda musí byť moderná,“ vyhlásil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
Prechod z brigád na systém zborov je súčasťou prispôsobenia sa ukrajinskej armády štandardom NATO. Ukrajina už teraz používa západné zbrane a vojaci sa cvičia v západných krajinách. Tie v uplynulom roku poskytli vojenskú pomoc za viac ako 50 miliárd eur.
„Miera obranného úsilia ukrajinskej armády je priamo úmerná tomu, ako Západ zásobuje ukrajinskú armádu vojenským materiálom, muníciou a všetkým, čo je potrebné,“ ozrejmil bezpečnostný analytik z Univerzity obrany Brno Zdeněk Petráš.
Niektorí členovia NATO zo strachu pred eskaláciou váhajú poskytnúť Ukrajine pokročilejšie zbrane. Kyjev aj napriek tomu aktuálne disponuje celou škálou zbraňových systémov, ktoré boli ešte na začiatku vojenskej agresie nepredstaviteľné.
„Bez pomoci sa nikam nepohneme. Ale nikdy sa nevzdáme a spoločne vyhráme,“ povedal veliteľ 155. brigády Sergej Csvetkov.
Posíl je stále málo
Ukrajina nedávno pristúpila k čiastočnej mobilizácii tak, že znížila odvodový vek. Napriek tomu je posíl málo. Mladí nechcú riskovať smrť. Jednotky na fronte tvrdia, že ich trápi dezercia, zlá morálka a nedisciplinovanosť.
„Každá ďalšia ruka v boji proti nepriateľovi pomáha. Ten sa neustále snaží prelomiť frontovú líniu. Niekedy je to menej, niekedy viac. Ten súboj je stále aktívny,“ uviedol hlavný dôstojník 38. brigády Igor.
V ukrajinských obranných a bezpečnostných zložkách slúži viac ako milión ľudí. Množstvo z nich pre média povedalo, že si predstavuje, aké to bude, keď vojna skončí.
„Rok 2025 bude rokom, kedy sa bude intenzívne rokovať o ukončení tohto konfliktu. Ale ako to bude vyhovovať strane ukrajinskej, strane ruskej – to je odpoveď, na ktorú si musíme počkať,“ skonštatoval Petráš.
Armádnym nedostatkom nečelí len Ukrajina. Aj Rusko má podľa denníka Financial Times problémy. Tvrdí, že sklady starej techniky sa vyprázdňujú a ruský priemysel nie je schopný vyrábať novú techniku tempom, akým ju ruská armáda stráca.