Na hlavný obsah

Kysučania žiadajú zatvorenie spaľovne nebezpečného odpadu. Prišli osobne za šéfom envirorezortu

Vzduch v okolí je podľa nich neznesiteľný.

Kysučania žiadajú zatvorenie spaľovne nebezpečného odpadu. Prišli osobne za šéfom envirorezortu
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Bojujú proti spaľovni odpadu. Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta odmietajú spaľovanie nebezpečného a nemocničného odpadu. Žiadajú úplné zatvorenie spaľovne. Aj preto prišli osobne na ministerstvo životného prostredia. Zástupcovia spaľovne sa bránia. Tvrdia, že postupujú podľa zákona.

Chcú dýchať čistý vzduch a nie sa báť toho, že prídu o zdravie. Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta 18 rokov volajú po tom, aby niekto obmedzil prevádzku spaľovne v ich meste. Podľa nich sa situácia zhoršuje.

„Vzduch je tam neznesiteľný. Už od piatej je smrad z chlóru, z ropných odpadov, kyselín, z močoviny, akoby tam spaľovali plienky,“ hovorí miestny obyvateľ Peter Janík.

Spaľovni na Kysuciach sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:


Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta spísali petíciu. Podpísalo ju vyše 12-tisíc ľudí. Ešte pred troma mesiacmi ju doručili ministrovi životného prostredia. Vo štvrtok (27. 2.) za ním osobne prišli aj na ministerstvo. Ten však s nimi nerokoval. Debatovali so zástupcami rezortu.

„Čo ma najviac mrzí, bolo povedané, že sme nevzdelaní v danej téme,“ uviedla obyvateľka Daniela Zemanová. „Jedna vec sú modelové situácie, ktoré sú vypočítané cez počítač. Druhá vec je reálne žiť v tom prostredí,“ upozornila.

Po troch hodinách debaty zástupcovia rezortu ubezpečili obyvateľov, že ich požiadavky posúdia. Aktuálne má ministerstvo posudzovať vplyvy na životné prostredie v súvislosti s novou technológiou. Tá sa má nachádzať priamo v spaľovni v Kysuckom Novom Meste.

„Ide o technologické zariadenie, ktoré zlepší vlastnosti odpadu pred jeho zneškodnením vhodným spôsobom,“ uviedol rezort. Dodal, že prevádzka technológie bude spočívať v hygienizácii zdravotníckeho odpadu.

Žiadajú úplné zatvorenie spaľovne

Obyvatelia však požadujú, aby spaľovňu úplne zatvorili. „Cieľom je to zrušiť. Nemôže byť takýto znečisťovateľ, ktorý narába s kalmi z priemyslu, postrekovými látkami,“ hovorí Janík.

„Chápeme, že spaľovňa je téma, ktorá vzbudzuje emócie,“ uviedla hovorkyňa FCC Slovensko Zuzana Krenyitzká. Zástupcovia občianskej iniciatívy podľa jej slov podsúvajú obyvateľom jednostranné informácie bez uvedenia konkrétnych dôkazov a faktov.

V minulosti Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila spaľovni pokutu štyritisíc eur za prekročenie ustanovených emisných limitov.

Zariadenie podľa hovorkyne spoločnosti využíva modernú dostupnú technológiu z hľadiska ochrany ovzdušia. „Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky a disponuje všetkými potrebnými licenciami,“ uviedla Krenyitzká. Ubezpečila, že všetky emisné limity sa prísne kontrolujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny