Na hlavný obsah

V obci Kšinná potvrdili africký mor ošípaných. V regióne platia mimoriadne opatrenia

Nakazené zviera našli uhynuté v lese.

V obci Kšinná potvrdili africký mor ošípaných. V regióne platia mimoriadne opatrenia
Ilustračná snímka uhynutých diviakov. Foto: STVR

V obci Kšinná pri Bánovciach nad Bebravou potvrdili africký mor ošípaných. Nakazené zviera našli uhynuté v lese. V širšom regióne platia mimoriadne opatrenia.

Nakazený diviak ležal v lese neďaleko zvernice. Laboratórne testy potvrdili africký mor ošípaných. Ochorenie je rýchle. Zviera je apatické, má horúčku, krvavé hnačky a dýchacie ťažkosti. Úmrtnosť dosahuje 95 percent.

„Hneď ako sa objavia diviaky, ktoré sú takto testované, tak okamžite vydávame opatrenia pre užívateľov poľovného revíru a chovateľov ošípaných,“ priblížil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.

„Aktuálne obec neeviduje žiadny registrovaný chov ošípaných,“ uviedla starostka obce Kšinná Tatiana Botková.

Tunajší poľovníci musia dodržiavať mimoriadne opatrenia. Poľovačku majú zakázanú minimálne tri mesiace. Nečinní však nie sú.

Poľovníci teraz pravidelne hliadkujú v okolitých lesoch a hľadajú uhynuté jedince. Zatiaľ s negatívnym výsledkom.

Africkému moru ošípaných pri Bánovciach nad Bebravou sa v Správach venovali redaktor Miroslav Lyko a redaktorka Dominika Kusá:

Správa o nákaze niektorých znepokojila

V okolitých obciach sme však našli domácich chovateľov prasiat. Správa o nákaze ich znepokojila.

„Samozrejme, to môže mať následky, že mi uhynie prasa,“ uviedol obyvateľ obce Žitná-Radiša Jozef Bežo. A tak radšej zorganizoval zabíjačku. Ďalší chov nateraz neplánuje. Podľa veterinárov musia byť chovatelia v strehu a dodržiavať opatrenia, rovnako aj poľovníci.

„Zákaz skrmovania čerstvej trávy, podstielanie slamou, ktorá 90 dní bola ochránená pred stykom s vonkajším prostredím. Apelujem na občanov, ktorí si kúpia ošípanú, že treba chov registrovať,“ dodal Chudý.

Africký mor ošípaných trápi našu krajinu už šesť rokov. Objavil sa na východnom Slovensku a postupuje smerom na západ.

„Od roku 2019 sme sa území Slovenska ulovili asi 370-tisíc diviačej zveri. Je to obrovské množstvo. Čím bude zriedenejšia populácia, tým bude mor pomalšie postupovať a zastaví sa,“ vysvetlil hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Nové ohniská nákazy potvrdili už aj na Považí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny