Na hlavný obsah

V Spišskom Podhradí využívajú netradičné kosačky na trávu. Pasúce sa ovce chránia populáciu sysľov

Tie potrebujú nízky pasienok.

V Spišskom Podhradí využívajú netradičné kosačky na trávu. Pasúce sa ovce chránia populáciu sysľov
V Spišskom Podhradí chovajú ovce už tretiu zimu. Foto: STVR

V Spišskom Podhradí, mestečku pod Spišským hradom, chovajú živé kosačky trávy. Hovoríme samozrejme, o ovečkách. Samospráva tam postavila ovčín a kúpila stádo oviec – slovenské plemeno Valaška. Nie však len kvôli vlne, mlieku, či mäsu. Dôvodom tohto netradičného nákupu je aj záchrana ohrozených sysľov v lokalite Sivá Brada. 

V Spišskom Podhradí chovajú ovce už tretiu zimu. Začínali so štyrmi kusmi. Dnes ich majú 35.

„Máme tu narodené prvé jahňatá, ktoré sa narodili. Jedna je čierna a druhá je biela. Sú to rohaté ovečky,“ hovorí primátor Michal Kapusta (KDH). Aktuálne im zatepľujú ovčín. „Aby sme zvýšili trošku teplotu v stajni pre ovce,“ vysvetľuje skaut Roman Blaško.

Chovu oviec pod Spišským hradom sa v Správach z regiónov venovala Marie Balážová Melníková:

„Keď je problém, že treba pridržať, pridojiť, prikŕmiť, tak vtedy potrebujeme individuálny priestor,“ hovorí starosta.

Ovčie stádo sa od jari do jesene pasie na pozemkoch spišského biskupstva, známych ako Spišský Jeruzalem. 

„Stretla sa tam tá svetská moc, reprezentovaná mestom, primátorom, poslancam, ktorí sú veľkí fanúšikovia tohto spôsobu. A tá cirkevná, predstavovaná kapitula, vlastníkom tých pozemkov, tie plochy sú biskupské,“ povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Chov oviec tu má tradíciu

Chov oviec má v regióne dlhoročnú tradíciu. Pomáha formovať krajinu a obnovovať vegetáciu. A prospieva aj chráneným sysľom.

„Tento ovčín, táto stavba je súčasťou projektu Zachráňme sysle na Spišskej Kapitule,“ uviedol Michal Kapusta. Dražil vysvetlil, že syseľ potrebuje nízky obhospodarovaný pasienok. Plocha na pažici doteraz bola kosená raz ročne, čo mu až tak úplne nevyhovovalo.

„Teraz sa prechádza na pasenie tými ovečkami, ktoré udržia ten porast stále nízky a bude to pre neho úplne tip top. Vidíme, ako sa hýbe populácia, ako narastá, je tam zlepšovanie kondície tej syslej populácie,“ uviedol.

Do krajiny sa vďaka tomuto projektu môžu vrátiť aj dravé vtáky. „Syseľ je taký zaujímavý druh, že on sám je ako potrava pre dravé vtáky, ktoré vymizli z tej krajiny,“ povedal. 

„Je veľký predpoklad, že keď sa aj obnoví tá syslia populácia, v dostatočnej početnosti, môže to znamenať aj návrat tých vzácnych dravých vtákov do krajiny,“ zakončil.

Samospráva pod Spišským hradom sa netradičným projektom venuje pravidelne niekoľko rokov. V minulosti tam kúpili regionálny vlak, ale aj historický mlyn. MBM, STV

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny