Na hlavný obsah

Vedci zo Slovenskej akadémie vied objavili molekulu, ktorá môže dať nádej pacientom s dlhodobým covidom

Vývoj lieku môže trvať roky.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied objavili molekulu, ktorá môže dať nádej pacientom s dlhodobým covidom
Molekulu objavili vedci zo SAV v spolupráci s lekármi. Foto: STVR

Molekula, ktorú objavili vedci zo Slovenskej akadémie vied v spolupráci s lekármi, môže byť nádejou aj pre ľudí s dlhodobým covidom. Zjazvené tkanivo v pľúcach by sa vďaka tomuto objavu mohlo dať odhaliť oveľa skôr. To pomôže účinnejšie liečiť pacientov.

Fibrotické ochorenie pľúc sa na začiatku veľmi ťažko diagnostikuje a v neskorších štádiách je potom už neskoro na efektívnu liečbu.

„Preto je dôležité nájsť nejaké špecifické a spoľahlivé, voláme to markery. Ale to sú v podstate ukazovatele, niektoré ktoré nám povedia, že by mohlo ísť s veľkou pravdepodobnosťou o túto fibrózu. My sme ten marker, tú molekulu našli v vlastne tej tekutine čo sa nachádza v pľúcach,“ vysvetľuje vedúci laboratória Ústavu molekulárnej biolológie Vladimír Leksa.

Objavu slovenských vedcov sa v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

Fibrotické tkanivo pľúc je zjazvené a pacient má problém s dýchaním. Táto choroba býva často komplikáciou aj pre pacientov s dlhodobým covidom. Čím skôr dokáže lekár fibrózu diagnostikovať, tým úspešnejšia liečba môže byť.

Veľmi dobrý prvý krok

„Je to z nášho pohľadu veľmi dobrý prvý krok. Ale je veľmi dôležité z hľadiska diagnostiky a prognózy pacienta, aby sme mali aj ďalšie takéto, jednoducho povedané, chemické látky,“ zhodnotil prednosta Kliniky pneumológie Univerzitnej nemocnice Bratislava Štefan Laššán.

Odhalenie molekuly, vďaka ktorej bude možné skôr diagnostikovať zjazvenie pľúc, je spoluprácou Slovenskej akadémie vied a lekárov z Vyšných Hágov, ktorí dodávali vzorky pľúc a pomáhali ich vyhodnocovať.

„Spolupracuje s nami aj jedna pani profesorka z Ukrajiny, ktorá sa snaží nájsť na základe našich modelov potenciálne liečivá na toto ochorenie. Čiže ďalší krok by bol, samozrejme, že chceme navrhnúť nejaké terapeutiká,“ priblížil vedúci laboratória Ústavu molekulárnej biológie SAV Vladimír Leksa.

„Teraz v skupine doktora Leksu pracujeme s rôznymi rastlinnými látkami, ktoré by mohli pomôcť zabrániť v rozvoji fibrózy,“ informovala o projekte rastlinná biochemička Tetiana Moskalets.

Vývoj lieku môže trvať roky. Najskôr treba zhodnotiť výsledky výskumu a prejsť testovaním.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko