Na hlavný obsah

Von der Leyenová: EÚ je pripravená na tvrdé rokovania s USA, aby chránila svoje záujmy

V stávke je veľa pre obe strany, uviedla.

Von der Leyenová: EÚ je pripravená na tvrdé rokovania s USA, aby chránila svoje záujmy
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí pred predstavením nových eurokomisárov v pléne Európskeho parlamentu. Foto: TASR/AP

Európska únia je pripravená na tvrdé rokovania so Spojenými štátmi, aby ochránila svoje záujmy pred hrozbou zvýšených obchodných ciel, uviedla v utorok (4. 2.) predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zdôraznila, že EÚ má s USA najpevnejšie väzby a zdieľa s nimi mnoho rovnakých záujmov.

„Európska únia a USA spoločne predstavujú takmer 30 percent celosvetového obchodu s tovarom a službami,“ povedala Von der Leyenová na konferencii veľvyslancov EÚ v Bruseli. Dodala, že európske spoločnosti v USA zamestnávajú 3,5 milióna Američanov a ďalší milión amerických pracovných miest priamo závisí od obchodu s Európou.

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že čoskoro uvalí clá na dovoz z EÚ. „Našou prioritou je teraz pracovať na mnohých oblastiach, kde sa naše záujmy zbiehajú, od kritických dodávateľských reťazcov po novo vznikajúce technológie,“ vyhlásila šéfka EK.

„Budeme pripravení na tvrdé rokovania tam, kde to bude potrebné, a kde to bude možné, nájdeme riešenie,“ uviedla Von der Leyenová.

Existujú podľa nej pracovné miesta, podniky aj priemyselné odvetvia v Európe aj v USA, ktoré sa na transatlantické partnerstvo spoliehajú. „Takže chceme, aby to fungovalo. A to nielen pre naše historické väzby,“ dodala.

Šéfka EÚ vyjadrila odhodlanie vyriešiť prípadné sťažnosti a položiť základy pre silnejšie partnerstvo. „Budeme otvorení a pragmatickí v tom, ako to dosiahnuť. Rovnako tak však dáme jasne najavo, že budeme vždy chrániť naše záujmy, akokoľvek a kedykoľvek to bude potrebné,“ dodala.

EÚ musí byť odvážna a agilná

Hodnoty Európskej únie sa podľa šéfky EK nemenia a pomáhajú z terajšej dvadsaťsedmičky robiť „spoľahlivého a silného partnera“. EÚ musí zmeniť spôsob, akým koná. Je potrebné, aby bola „odvážna a agilná“.

„Možno sa budeme musieť zapojiť do náročných rokovaní, a to aj s dlhodobými partnermi. A možno tiež budeme musieť spolupracovať s krajinami, ktoré nie sú rovnako zmýšľajúce, ale zdieľajú niektoré naše záujmy. Pretože základným princípom diplomacie v tomto novom svete je nespúšťať oči z cieľa. To znamená nájsť spoločnú reč s partnermi k nášmu vzájomnému prospechu,“ dodala.

Šéfka EK v prejave pred veľvyslancami zdôraznila, že svet sa zmenil a stal sa drsnejším. „Európa ale musí čeliť svetu taký, aký je. Som presvedčená o tom, že najlepším prístupom je zostať vyrovnaní,“ uviedla. Európa sa podľa nej musí rozhodovať bez emócií či nostalgie po svete, ktorý tu bol kedysi a zamerala sa na to, čo je v jej záujme v súčasnom svete.

Pripomenula aj, že ruská invázia na Ukrajinu trvá už takmer tri roky. „V stávke nie je len osud Ukrajiny. Je tam aj európsky,“ uviedla. EÚ musí naďalej zbraňami a strelivom podporovať Ukrajinu, ktorá vzdoruje Rusku.

Vzťahy s USA boli aj témou pondelkového (3. 2.) neformálneho samitu EÚ, ktorý do bruselského paláca Egmont zvolal predseda Európskej rady António Costa. Šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá sa na rokovaní tiež zúčastnila, upozornila, že z možnej obchodnej vojny medzi EÚ a Spojenými štátmi by profitovala Čína.

Nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil, že pre EÚ a USA by bolo lepšie vyriešiť obchodné nezhody dohodou. Český premiér Petr Fiala uviedol, že Európska únia musí byť v rokovaniach o clách s USA aktívna a hájiť svoje záujmy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet