Začiatok roka 2025 priniesol zvýšenie inflácie na 3,9 percenta z decembrových 2,9 percenta, čo je najvyššia úroveň za posledných 12 mesiacov. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v januári vzrástli o 1,7 percenta, čo bol najvyšší medzimesačný rast za posledné dva roky. V pondelok (17. 2.) o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkový výsledok významne ovplyvnili zmeny sadzieb dane z pridanej hodnoty (DPH) či novej dane z cukru v nealko nápojoch. To výraznejšie zvýšilo ceny všetkých nápojov a mierne aj cien, ktoré tvoria najväčší podiel v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie s energiami a potraviny.
Medziročne vyššie boli ceny vo všetkých výdavkových skupinách domácností, a to v rozpätí od 2,4 percenta v odevoch a obuvi až po 11 percent vo vzdelávaní.
Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli v desiatich z celkovo 12 výdavkových skupín domácností v rozmedzí od 0,8 percenta v odbore rekreácia a kultúra do 4,6 percenta v odbore alkoholické nápoje a tabak. Pokles cien evidovali iba dva odbory, odevy s obuvou a zdravotníctvo.
Najvýznamnejší vplyv na tento výsledok mal rast cien v odbore bývanie a energie o 1,3 percenta. Tento vplyv nastal napriek zastropovaniu cien energií pre domácnosti, ktoré však prevýšil vplyv zvýšenia sadzby DPH na 23 percent.
Vzrástli najmä ceny plynu, tepla, ostatných palív a elektriny, ktoré v porovnaní s decembrom vzrástli do dvoch percent. Bývanie s energiami tvorí najväčšiu položku v štruktúre výdavkov slovenských domácností, aktuálne pre rok 2025 tento podiel klesol na 23,3 percenta.
Vyššia cena potravín
Rast cien v porovnaní s decembrom významne ovplyvnili aj potraviny, ktorých ceny sa zvýšili v priemere o 0,5 percenta.
Váhovo významné potravinové zložky ako chlieb a obilniny, mäso či mlieko, syry a vajcia síce zlacneli do jedného percenta a oleje s tukmi dokonca o takmer tri percentá, potraviny však ako celok do opätovného rastu potiahli menšie potravinové položky.
Nárast cien sa prejavil pri ovocí o 5,6 percenta, zelenine o 2,3 percenta a pri cukre s cukrovinkami o dve percentá. Dynamické zvýšenie cien o takmer 12 percent zaznamenali nealko nápoje vplyvom spotrebnej dane z cukru v nealkoholických nápojoch.
Konkrétne minerálne vody a ovocné šťavy v porovnaní s decembrom zdraželi o 17 percent a káva, čaj a kakao o vyše štyri percentá.
Tretí najvýraznejší vplyv na medzimesačný rast mali ceny alkoholických nápojov a tabaku, najmä vína o viac ako 13,3 percenta, destilátov o 7,1 percenta a piva o 5 percent.
V odbore doprava boli ceny vyššie o 3,5 percenta, najmä vyššími cenami pohonných látok a dopravných služieb. Výraznejší medzimesačný nárast cien zaznamenali aj stravovacie a ubytovacie služby o 2,5 percenta, poštové služby o 14,5 percenta, telekomunikačné služby o 3,4 percenta, ako aj všetky druhy vzdelávania.