Na hlavný obsah

J. Lašák sa ozval proti vyvlastneniu. T. Taraba ho pozýva na stretnutie: Zaregistroval som, že plakal, pretože tam má chatu

Proti projektu vznikli petície.

J. Lašák sa ozval proti vyvlastneniu. T. Taraba ho pozýva na stretnutie: Zaregistroval som, že plakal, pretože tam má chatu
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Foto: SITA/Milan Illík

Na Podpoľaní má vzniknúť nová prečerpávacia vodná elektráreň Málinec. Má ísť o strategickú investíciu za takmer dve a pol miliardy eur, ktorú presadzuje minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Ľudia žijúci v okolí sa búria. Majú obavy, že ich pozemky a domovy budú zatopené. Minister tvrdí, že k tomu nedôjde.

Karol Bugár žije v obci Látky pri vodnej nádrži Málinec takmer celý život. Práve tam by sa čoskoro mala stavať elektráreň, čoho sa obáva. „Pozrite sa na ten krásny kraj. Toto je nádherná príroda a ja si myslím, že je to potrebné zvážiť. Je to veľmi narýchlo. Nikto sa nás na nič nepýtal,“ uviedol.

Podľa ministra životného prostredia ide o investíciu, ktorá Slovensku prinesie miliardy eur. Tvrdí, že táto vodná elektráreň môže dosahovať výkon ako dve jadrové.

„Má minimálny dosah na životné prostredie, pretože by sa realizovalo v existujúcej vodnej nádrži Málinec, ktorá bola v minulosti postavená a ktorej pozemky sú vo vlastníctve štátu. To znamená, že žiadne vykupovanie pozemkov tam netreba,“ ozrejmil Taraba.

Reakcii na projekt novej elektrárne sa v reportáži v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

„Na ploche 140 hektárov sa nachádza päť chatiek a jedno družstvo. Naším cieľom je, aby sa tento projekt, ak na ňom panuje zhoda medzi samosprávou, vyšším územným celkom a štátom, realizoval v dohľadnej dobe. Súčasné podmienky mu prajú, keďže môže byť financovaný zo zdrojov štátneho vodohospodárskeho podniku Vodohospodárska výstavba, bez zaťaženia štátneho rozpočtu,“ uviedol minister.

Ozval sa aj bývalý reprezentant

Proti návrhu Tarabu vyhlásiť elektráreň za strategickú investíciu už smerujú aj dve petície. Proti plánom vystúpil aj bývalý hokejový brankár Ján Lašák, ktorého by sa výstavba priamo dotkla.

„Predstavte si, že sa chystáte na zápas a večer, keď si líhate do postele s hrdosťou, že opäť reprezentujete svoju krajinu, vám príde odkaz, z ktorého sa z ničoho nič dozviete, že vám chcú vyvlastniť to, čo je vám najbližšie k srdcu. Miesto, kde ste vyrastali, kde moja mama ťahala drevo na voloch z lesa, aby starký mohol postaviť niečo pekné. A teraz vám to jednoducho chcú zobrať, len preto, že sa tak rozhodli,“ povedal sklamaný Lašák vo videu na sociálnej sieti.

„Ďakujem vám. Celý život som reprezentoval Slovensko a toto je moja odmena – vláda mi ide zobrať to, čo pre mňa znamená najviac. Je to zúfalé,“ dodal.

„Áno, možno sa to dotkne piatich vlastníkov chát, no budeme sa snažiť, aby k tomu nedošlo. Zaregistroval som, že dnes plakal pán bývalý brankár Lašák, pretože tam má jednu z týchto chát. Radi sa s ním stretneme. Ak by nebolo možné všetky chaty ochrániť, rozhodnutie bude na starostoch – či uprednostnia zachovanie piatich chát alebo projekt, ktorý prinesie miliardy,“ reagoval Taraba.

Na pripomienky im dali päť dní

Nová elektráreň by mala vzniknúť na území obcí Látky, Cinobaňa a Málinec. Návrh na určenie zámeru vybudovať elektráreň ako strategickú investíciu aktuálne predložil rezort životného prostredia v skrátenom legislatívnom konaní.

Dotknuté strany majú na pripomienkovanie päť dní. Proti tomu sa búria ľudia i starostovia obcí. Niektorí by mohli prísť o svoj domov. Nespokojní ľudia spísali petíciu a žiadajú zastavenie plánovanej realizácie.

„Ja som veľmi prekvapený, že v tejto dobe si ešte dovolili, že informácie neboli fakt poskytnuté možno pred nejakým mesiacom,“ hovorí starosta Cinobane Jozef Melicher.

„Sú tam ľudia, ktorí sú tam trvalo žijúci. Nie je to, že sa tam hovorí o nejakých chatkách. Je tam roľnícke družstvo. Sú tam chaty. Je tam šesť rodín, ktorých by to zasiahlo, ktorí by museli byť vysídlení,“ dodáva starosta Látok Mário Kubiš.

„Je to otázka toho, či si položia starostovia, že či je dôležitejších tých päť chát alebo dielo, ktoré im tam donesie miliardy. Tento projekt nepredpokladá so zatápaním žiadnych obcí,“ reagoval Taraba.

Stavbu za vyše dve miliardy má budovať štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ten si na jej časť zoberie úver. Ministerstvo zatiaľ nemá vypracovanú žiadnu štúdiu realizovateľnosti. Tá sa len pripravuje.

„Prostredie veľmi dobre poznáme. Niekoľko dekád výskumov a prieskumov inžiniersko-geologických nás viedlo k tomu a podporuje ideu, že tento profil naozaj patrí k ideálnym,“ vysvetlil geotechnik Univerzity Komenského Martin Bednarik.

Vodná elektráreň by sa mala začať stavať ešte tento rok. Hotová by mala byť o desať rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny