Na hlavný obsah

Výstavba v bratislavskom Novom Lide dostala zelenú. Občianski aktivisti sa obávajú najmä o zeleň

V tejto lokalite výstavbu plánovali už pred 20 rokmi.

Výstavba v bratislavskom Novom Lide dostala zelenú. Občianski aktivisti sa obávajú najmä o zeleň
Plán výstavby v Novom Lide. Foto: STVR

Bratislavské zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu v oblasti Nového Lida. Premostenie pre peších prepojí centrum Bratislavy s druhou stranou Dunaja.

V tejto lokalite výstavbu plánovali už pred 20 rokmi. Poslanci štvrtkovým (20. 2.) rozhodnutím umožnili developerom postaviť výrazne viac.

Rozprava mestského zastupiteľstva sa niesla v napätej atmosfére a prilákala množstvo občianskych aktivistov. Tí vyjadrili obavy najmä o zeleň, ktorá sa nachádza v tejto zóne.

„Podľa štúdií, čo máme, tak 9 z 10 stromov bude odstránených. Výrub tam bude niekde medzi 5 500 až 9 000 stromov. To bude obrovské množstvo,“ uviedol Ivor Švihran z iniciatívy Otvorený list verejnosti k Lidu.

Podľa primátora Matúša Valla bola výstavba v tejto lokalite schválená už aj v pôvodnom územnom pláne.

„Územný plán tam dnes dovoľuje výraznú výstavbu a relatívne menej zelene. My meníme tento územný plán. Áno, zvyšujeme počet štvorcových metrov, ktoré sa môžu stavať v území. Keďže tam vypadne odtokový kanál, tak tam bude viac priestoru pre zeleň,“ vysvetlil Matúš Vallo.

Výstavbe v Novom Lide sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:

Mesto mohlo získať viac peňazí

Podľa niektorých odporcov zmeny územného plánu mesto nezobralo do úvahy nárast ceny pozemkov. Mesto mohlo získať od developerov viac peňazí. Umožnili im totiž postaviť o 30 percent viac bytov.

„To s čím mám najväčší problém je, že či tá pridaná hodnota, ktorú touto zmenou developeri dostali, je adekvátna. Či mesto za to dostalo adekvátnu protihodnotu. Nemám istotu, že áno,“ povedal starosta mestskej časti Bratislava-Petržalka Ján Hrčka.

„Z nadvýnosu máme päť percent zo všetkých štvorcových metrov bytov. My sme urobili sériu zmlúv, aby sme vedeli nielen to, čo tam má byť – územný plán, ale tie prvky verejného priestoru, na akých pozemkoch budú stáť a kto ich bude platiť,“ priblížil Matúš Vallo.

Mení sa pôvodný plán s brehom Dunaja

Pôvodný plán počítal na mieste lodeníc a bývalej pláže s prístavom pre jachty. Toto sa po novom mení.

„Súčasťou je obnova brehov pôvodného dunajského ramena a verejnej dunajskej pláže, spolu so zachovaním tradičnej funkcie a činnosti vodákov v danom území,“ uviedol Martin Mišík z Občianskeho združenia Bratislavský Dunajský Park.

Developeri sa zmluvne zaviazali investovať 75 miliónov eur do verejných priestorov. Okrem toho do vlastníctva hlavného mesta odovzdajú približne 95 bytov s trhovou hodnotou 25 miliónov eur. Zaplatia pozemky pod základnú školu.

Z poplatku za rozvoj zóny vo výške 26,5 milióna eur vznikne aj centrálny park a premostenie medzi Novým Lidom a Petržalkou ponad Einsteinovu ulicu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny