Za povinnú registráciu musia ročne platiť o 70 eur viac ako v iných organizáciách. Opozičná SaS upozornila na vysoký poplatok v zdravotníckej komore. Tá sa bráni, že poplatky žiada oprávnene na financovanie bežného chodu organizácie. Odborníci začali diskutovať či sú malé zdravotnícke komory potrebné.
Logopédi, laboratórni diagnostici a ďalších približne dvetisíc zdravotníkov združených v Slovenskej komore iných zdravotníckych pracovníkov za povinné vedenie registrácie ročne platia 85 eur. Zákon pritom povoľuje poplatok v maximálnej výške 15 eur. Na sumu nad rámec zákona upozornila opozičná strana SaS.
„Čiže sú postavení pred voľbu zaplatím a môžem ďalej pracovať alebo nezaplatím a nemôžem svoje povolanie ďalej vykonávať,“ poznamenal člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay (SaS).
Čo je za vysokými poplatkami v zdravotníckej komore, zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Andrea Šeligová:
Podľa prezidentky komory k 15-eurovému registračnému poplatku museli pripojiť aj ďalšie platby za administratívu, aby utiahli náklady komory. Od štátu nedostávajú žiadne dotácie.
„My musíme mať ako organizácia sídlo, musíme mať nejaké hardvérové, softvérové vybavenie, zamestnancov. Musíme viesť riadne účtovníctvo, ekonomiku a všetky tieto veci majú určité náklady. Tak tieto všetky služby sme spoplatnili,“ zdôvodnila v písomnom stanovisku prezidentka Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov Monika Trechová.
Poplatok 15 eur za vedenie registrácie je fixne stanovený v zákone od roku 2008. Odvtedy sa nezmenil. Na potrebu reformy zákona nielen v oblasti poplatkov upozornili aj prezidenti lekárskej a lekárnickej komory aj komory zubných lekárov.
„Tí, ktorí sú členovia, financujú túto činnosť. Podľa nášho názoru by všetky poplatky mali byť naviazané na nejaký v čase sa meniaci parameter. Tým štát zabezpečuje valorizáciu chodu takýchto činností,“ ozrejmil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
„Ministerstvo môže nastaviť zákon, ale aj teraz vidíte, že sa poplatky vyberali rôzne. Je to téma, ja som pripravený o nej kedykoľvek hovoriť,“ reagoval minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Žiadajú ospravedlnenie
Odborníci sa zhodli, že ak malé komory nemajú dosť členov na to, aby sa uživili, treba prehodnotiť, či sú vôbec potrebné.
„My máme komôr na Slovensku veľa. Aj malé združenia zdravotníckych pracovníkov majú svoju vlastnú komoru a je úplne logické, že nedokážu potom prefinancovať svoju činnosť,“ uviedla zdravotnícka analytička a bývalá štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.
Napríklad v Českej Republike nemajú ani komoru sestier a tieto registračné aktivity vykonáva Český ústav, ktorý spracúva dáta,“ dodala.
Tomáš Szalay v prípade vysokého poplatku podal podnet na generálnu prokuratúru. Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov odmieta tvrdenie, že by porušila zákon a od opozičnej strany žiada verejné ospravedlnenie.