Na hlavný obsah

Zelenskyj na samite v Kyjeve navrhol úplnú výmenu zajatcov s Ruskom. Môže to byť „znakom konca vojny“

Na Ukrajinu prišli predstavitelia Európskej únie.

Zelenskyj na samite v Kyjeve navrhol úplnú výmenu zajatcov s Ruskom. Môže to byť „znakom konca vojny“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Do Kyjeva v pondelok (24. 2.) ráno pricestovala delegácia Európskej únie na čele s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a šéfom Európskej rady Antóniom Costom.

Do hlavného mesta Ukrajiny prišli pri príležitosti tretieho výročia začiatku vojny, ktorá si už vyžiadala desaťtisíce obetí.

Informácie o návšteve európskych lídrov v Kyjeve priniesla v relácii Rádiožurnál priamo z Ukrajiny redaktorka Rádia Slovensko Kristína Chrenková:

Podľa najaktuálnejších informácií navrhol prezident Volodymyr Zelenskyj na samite v Kyjeve výmenu úplne všetkých zajatcov. To znamená Ukrajincov na ruskej strane a Rusov a severokórejských vojakov na strane druhej.

Počas stretnutia samitu, ktorý má názov „Podrž Ukrajinu“, hlava štátu povedala, že rozsiahle prepustenie ukrajinských zajatcov môže byť jedným zo znakov konca vojny a obnovenia dôvery v Rusko.

V súčasnosti agresorská krajina zadržiava tisíce Ukrajincov, pričom niektorí sú v zajatí od roku 2014. Posledná výmena väzňov bola 5. februára. Vtedy sa z ruského zajatia vrátilo 150 ukrajinských obrancov, mnohí z nich boli ťažko chorí a zranení.

Putin chce kapituláciu Ukrajiny

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová počas návštevy Kyjeva vyhlásila, že ruský prezident Vladimir Putin chce „kapituláciu Ukrajiny“. Informujú o tom agentúry AFP a stanice Sky News.

„Vojna na Ukrajine zostáva ústrednou a najzávažnejšou krízou pre budúcnosť Európy. Putin sa usiluje viac ako kedykoľvek vyhrať túto vojnu na zemi. Jeho cieľom zostáva kapitulácia Ukrajiny,“ uviedla Leyenová na mimoriadnom stretnutí lídrov z Európy a Kanady pri príležitosti tretieho výročia vojny ruskej invázie na Ukrajinu.

Predsedníčka EK varovala, že v hre nie je len osud Ukrajiny, ale osud Európy. Preto je naďalej prioritou posilniť ukrajinský odpor. Potrebné je tiež zrýchliť dodávky zbraní a munície. „A to bude v nasledujúcich týždňoch ústredným bodom našej práce,“ vyhlásila.

Leyenová tvrdí, že slobodná a suverénna Ukrajina nie je len záujmom Európy, ale aj celého sveta. „Pretože autokrati na celom svete pozorne sledujú, či existuje beztrestnosť, ak napadnete svojho suseda a porušíte medzinárodné hranice. Alebo či existuje skutočný odstrašujúci účinok,“ uviedla.

Investícia do suverenity Ukrajiny je podľa Leyenovej investíciou do prevencie budúcich vojen.
Leyenová oznámila, že EÚ v marci poskytne Ukrajine finančnú pomoc 3,5 miliardy eur. Avizovala tiež, že predstaví komplexný plán, ako zvýšiť európsku zbrojársku výrobu a obranné kapacity a prospech z toho bude mať tiež Ukrajina.

EÚ tiež urýchli investície do obnoviteľných zdrojov energie na Ukrajine. „Všetky tieto snahy povedú k väčšej energetickej bezpečnosti pre Ukrajinu aj Európsku úniu,“ vyhlásila Leyenová.

António Costa k svojmu príchodu napísal na sociálnej sieti „Na Ukrajine, o Ukrajine, s Ukrajinou”. Do Kyjeva prišlo 13 zahraničných predstaviteľov, medzi inými aj kanadský premiér Justin Trudeau či španielsky premiér Pedro Sánchez. Prítomná je aj väčšina členov únijnej exekutívy, vrátane 20 eurokomisárov.

Zelenskyj očakáva „bod obratu“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si od stretnutia s lídrami spojeneckých krajín sľubuje, že sa stane „bodom obratu“ v čase, keď sa Kyjev a jeho partneri snažia zmobilizovať po kritických vyhláseniach amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce vyrokovať mierovú dohodu s Ruskom.

Na samite bude prítomných online aj ďalších 24 západných predstaviteľov, vrátane šéfky únijnej diplomacie Kaji Kallasovej. Tá v pondelok musela predsedať stretnutiu ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Počas toho formálne schválili 16 balíček sankcií proti Rusku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál