Na hlavný obsah

Africký mor ošípaných sa šíri ďalej smerom na západ Slovenska: Chovatelia sprísňujú ochranu fariem

Vo vybraných okresoch vyplácajú poľovníkom aj zástrelné.

Africký mor ošípaných sa šíri ďalej smerom na západ Slovenska: Chovatelia sprísňujú ochranu fariem
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Africký mor ošípaných čoraz viac zasahuje západ Slovenska, kde sídlia aj najväčšie chovy ošípaných. Nákaza by pre ne znamenala okamžitú likvidáciu. Chovatelia už farmy obohnali betónovými plotmi, zaviedli dezinfekciu a ďalšie opatrenia. Vo vybraných okresoch vyplácajú poľovníkom aj takzvané zástrelné za lov diviakov.

Ošípané v Nitrianskom kraji chová aj František Valášek. V uplynulých týždňoch sa nákaza vyskytla len niekoľko kilometrov od jeho fariem. „Nevieme rozkázať diviakom, ktorým smerom sa majú alebo nemajú hýbať. Stále je celkovo v rámci Slovenska veľké množstvo diviakov a tým pádom aj riziko, že budú chorí,“ vysvetľuje.

V miestach nových výskytov už veterinári vyčlenili reštrikčné a nárazníkové zóny, v niektorých sa obmedzuje aj vstup do lesov.

„Ako súčasť opatrení je veľmi dôležitý kľud. To znamená, aby sa v tejto oblasti nekonali žiadne poľovnícke aktivity a aby sem na dobu určitú nechodila ani bežná verejnosť,“ hovorí riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.

Africkému moru na Slovensku sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:

„V prípade, že verejnosť nerešpektuje hygienické zásady, veterinárne opatrenia a pohybuje sa v prostredí revírov, kde sa africký mor nachádza, dochádza na oblečení, na obuvi k prenosu vírusu. Môže tak dochádzať k ďalšiemu šíreniu aj napriek intenzívnemu lovu diviakov,“ objasňuje odborník na poľovníctvo Matúš Rajský.

V rámci celého Slovenska zostáva lov základným prvkom boja proti nákaze. „Chovatelia ošípaných združení v Slovenskej asociácii chovateľov ošípaných vyplatili za 2024 celkovo skoro 190-tisíc eur na tzv. súkromnom alebo privátnom zástrelnom poľovníkom v rámci Slovenska. Každý zodpovedný chovateľ si chce chrániť okolie svojej farmy,“ pokračuje Valášek.

Vypláca aj štát

Zástrelné a takzvané zberné za uhynuté diviaky každoročne vypláca aj štát. Vlani na to šlo asi 1,25 milióna eur. Peniaze sa však vyčerpali v októbri. Odvtedy sa zástrelné nevypláca.

„Ak by sa zástrelné vyplácalo nepretržite a zaručene, stratil by motivačný charakter. Cieľom ministerstva je motivovať užívateľov poľovných revírov, aby intenzívne lovili a likvidovali uhynuté kusy. Vyplácanie zástrelného pre tento rok sa pripravuje, predpokladáme ho v sume 1,3 milióna eur,“ uvádza hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Veronika Daničová.

Africký mor sa na Slovensku šíri už od leta 2019. Poľovníci u nás odvtedy ulovili celkovo asi 370-tisíc diviakov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny