Likvidácia chovov nakazených slintačkou a krívačkou pokračuje. Ministerstvo pôdohospodárstva odhaduje škody v miliónoch eur a hľadá spôsoby, ako kompenzovať vzniknuté škody. Vírus dokáže migrovať kontaktom alebo vzduchom. Farmárov teraz trápi najmä nepriaznivé veterné počasie.
Vírus slintačky a krívačky je podľa všetkých zložiek štátu, ktoré bojujú proti nákaze, naďalej len v troch chovoch. Minister Richard Takáč (Smer-SD) v relácii O 5 minút 12 ubezpečil verejnosť, že choroba nie je prenosná na človeka.
“V tejto chvíli môžem potvrdiť, že zatiaľ sú len tri ohniská v troch obciach na južnom Slovensku v okrese Dunajská Streda. Bavíme sa o vírusovom ochorení, ktoré je vírusové ochorenie zvierat, nie ľudí,“ povedal Takáč.
Aktuálnej situácii v súvislosti so slintačkou a krívačkou sa v Správach venovali redaktori Dominika Welterová a Erik Adamson:
Šéf agrorezortu podľa vlastných slov rokuje so svojim maďarským kolegom. Obaja chcú v Bruseli žiadať o finančné kompenzácie pre napadnuté chovy. Zároveň sa neobáva nárastu cien potravín.
„Výpadok pri mlieku, lebo sa viac-menej bavíme o dojniciach, sme niekde na úrovni okolo osem miliónov eur. Ale áno, SR sa bude uchádzať a žiadať Európsku komisiu o finančné kompenzácie v Bruseli,“ avizoval minister s tým, že rokovania sa uskutočnia v pondelok (24. 3.).
Malých a drobných chovateľov, ktorí sa nachádzajú v blízkosti ohnísk nákazy a ich zvieratá budú utratené, minister ubezpečil, že štát im pomôže. Najviac však farmárov trápi počasie. Obávajú sa, že vietor bude roznášať nákazu ďalej po juhozápadnom Slovensku.
„Máme trošku veternejšie počasie, máme pomerne dosť silný juhovýchodný vietor. Na niektorých staniciach evidujeme priemernú rýchlosť vetra okolo 45 až 50 km za hodinu. Čo sa týka Žitného ostrova, treba počítať s vetrom ešte do večera. Už po 19.00 hodine vietor začne slabnúť,“ ozrejmil meteorológ Andrej Kozák.
Na farme dojníc v obci Baka veterinári pokračujú v usmrcovaní chovu hovädzieho dobytka. Začali už aj s očkovaním infikovaných chovov v obciach Medveďov a Ňárad. Spolu musia utratiť približne 2 500 zvierat.
Kompenzácia preventívnych opatrení
Okrem kompenzácií strát, ktoré vznikli zasiahnutým chovom, hľadá vláda aj zdroje na preplatenie preventívnych opatrení, ktoré nariadila. Do finančných ťažkostí sa navyše dostávajú aj zatvorené prevádzky – napríklad zoologické záhrady či bitúnky.
Aj o finančných otázkach hovorili ministri na mimoriadnom rokovaní vlády. Zastavenie šírenia slintačky a krívačky bude stáť milióny eur.
„Mňa bude zaujímať rozsah, koľko by to malo stáť, a, samozrejme, opodstatnenosť všetkých nákladov,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
„Našli sme jednu možnosť, kde by sa dali dezinfekčné brány a brody prefinancovať v rámci programu Slovensko. Sme v tomto dosť obmedzení, pretože zdroje sú nastavené tak, ako sú nastavené,“ priblížil minister investícií Samuel Migaľ.
Doplnil, že v piatok (28. 3.) cestuje do Bruselu, aby rokoval o prípadných možnostiach kompenzácie.