Na hlavný obsah

Andrej Lasz vidí neatraktivitu matematiky v komunikácii. Zrušenie povinnej maturity bol podľa neho nesprávny krok

Jej opätovné zavedenie by pomohlo priemyslu.

Andrej Lasz vidí neatraktivitu matematiky v komunikácii. Zrušenie povinnej maturity bol podľa neho nesprávny krok
Maturity tento týždeň absolvuje 41-tisíc maturantov. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Od zrušenia povinnej maturitnej skúšky z matematiky klesajú vedomosti v tomto smere. Povedal to generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Andrej Lasz. Podľa neho sa matematika vykresľuje v negatívnom svetle a zmenou komunikácie by sa mohla zatraktívniť.

„Predsa to je základ celého života. Veď na základe matematiky si viete vyrátať úroky na hypotéke, viete si zrátať lízingové splátky, viete si zrátať či vás na nejakých zľavách v obchode neokradli. Samozrejme sa viete profesijne venovať všetkým odvetviam priemyslu, pretože matematika je základom akéhokoľvek priemyslu,“ uviedol Lasz.

Šéf APZD upozornil, že matematika sa môže zísť aj v humanitných odboroch. Ľudia ju využívajú napríklad v bankovníctve, ekonomike, štátnej správe či účtovných službách.

Povinná maturita z matematiky?

Pri voliteľnej maturite z matematiky je vidieť klesajúci trend. Tento rok si ju zvolilo 12 percent študentov, pritom v roku 2015 to bolo ešte 15 percent. Už dlhšie sa skloňuje možný návrat k povinnej maturite z tohto predmetu. Lasz skonštatoval, že priemyselné zväzy po tomto kroku volajú dlhodobo.

„Je to niečo, po čom voláme dlhé roky. Naozaj, odkedy bola zrušená povinná maturita z matematiky, tak si myslíme, že úroveň vzdelávania na Slovensku klesá. Je to návrh, ktorý podporujeme,“ povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Lasz ešte dodal, že by súhlasili aj s myšlienkou odstupňovania maturity z matematiky, ktorú už načrtol aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

„To znamená, že na umeleckej škole by mohla byť nejaká základná úroveň, kde by si študenti naozaj aspoň vedeli spočítať úroky na hypotéke, pretože každý si bývanie bude kupovať. Potom na ďalších školách, pokiaľ by ste išli na ekonómiu alebo na IT, museli by ste absolvovať najvyššiu úroveň maturity z matematiky,“ opísal.

Andrej Lasz však upozornil, že ak by sa pristúpilo k zavedeniu povinnej maturity z matematiky, bol by to beh na dlhé trate. Slovensko totiž nemá ani dostatok matematikárov. Ak by sa začalo s reformou, Slovensko by muselo na univerzitách do piatich rokov vychovať dostatočný počet učiteľov a potom generáciu detí pripravených na maturitu, upozornil Lasz.

„Ak dnes začneme, tie prvé výsledky sa dostavia o desať rokov,“ dodal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko